close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Dużym zainteresowaniem cieszy się otwarta w tym tygodniu w Nowym Jorku wystawa zdjęć ilustrujących polską pomoc dla krajów rozwijających się. Ekspozycję obejrzeli m.in. ambasadorowie akredytowani przy ONZ.

   

  Wystawa obrazuje starania podejmowane przez Polskę w latach 2012-2015 w celu wsparcia państw Partnerstwa Wschodniego, afrykańskich, azjatyckich i Bliskiego Wschodu. Autorami ok. 20 zdjęć są zarówno profesjonaliści, jak i przedstawiciele organizacji pomocowych. Nie ograniczają się tylko do dokumentacji. Wzbogacają ją o ciekawe sylwetki ludzi korzystających z wsparcia, scenki rodzajowe, czy intersujące dla obserwatora z zewnątrz elementy folkloru.

   

  Jak podkreślił na otwarciu wystawy stały przedstawiciel RP przy ONZ Bogusław Winid, Polska w latach 80. była w zasadzie bankrutem i musiała liczyć na pomoc z zewnątrz. Po upadku komunizmu odbudowała się, jest członkiem UE oraz OECD i ma coraz większe możliwości wspierania innych.

   

  „Jest to nieraz ciężka żmudna praca tysięcy Polaków, którzy nie robią tego w miłych warunkach kwatery głównej ONZ, lecz w miejscach często ogarniętych konfliktami. Stąd też nasza pomoc obejmuje także uchodźców w północnej Jordanii, południowej Turcji, w Libanie, czy w Afganistanie. Jest to przejaw naszej wdzięczności za to, co kiedyś sami dostaliśmy” – powiedział PAP ambasador Winid.

   

  Prezentowane na wystawie fotografie ukazują m.in. kenijskie dzieci ze slumsów w Korogocho grające na skrzypcach zakupionych przez Polaków, kobiety w strojach ludowych w szpitalu w Kakooge w Ugandzie wyposażonym w sprzęt medyczny dostarczony przez Polskę. Są i zdjęcia pokazujące pomoc niesioną przez Polaków uchodźcom syryjskim, którzy schronili się w Libanie.

   

  Jak powiedział PAP zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ Mirosław Sycz fotografie obrazują projekty będące efektem konkursów dotacyjnych MSZ: "Polska pomoc rozwojowa", "Edukacja globalna", "Pomoc humanitarna" oraz "Wolontariat polska pomoc".

   

  MSZ zwraca uwagę, że współpraca rozwojowa jest stosunkowo nowym narzędziem polityki zagranicznej. Polska zobowiązała się do tego przystępując do UE. Dyktują to jednak nie tylko zobowiązania traktatowe, ale też moralne, ponieważ do roku 2004 Polacy sami korzystali z tego rodzaju wsparcia.

   

  „W 2014 roku (dane za 2015 nie są jeszcze opublikowane) wielkość polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej wyniosła ponad 1,4 mld złotych. W krajach Partnerstwa Wschodniego, przede wszystkim na Ukrainie, w Gruzji i Mołdawii, działamy na rzecz wprowadzania reform i zbliżania tych krajów do standardów Unii Europejskiej” – tłumaczył Sycz.

   

  W innych regionach świata, głównie w Afryce Wschodniej pomoc w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju koncentruje się głownie na walce z ubóstwem.

   

  Uzasadniając zaprezentowanie ekspozycji w siedzibie ONZ ambasador Winid przypomniał, że swe przedstawicielstwa mają tam 193 państwa i wystawienie prac dobrze służy promocji Polski. „Mamy się czym pochwalić i chcieliśmy się pochwalić” – wskazał w rozmowie z PAP.

   

  Nowojorska wystawa, która potrwa dwa tygodnie, jest inicjatywą Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ oraz Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ. Zaprezentowano część wrześniowej wystawy w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

   

  Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

   

  ad/ az/ ala/

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: