close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Szef MSZ Radosław Sikorski w środę i w czwartek odwiedzi Rumunię i Wielką Brytanię. W Bukareszcie rozmawiać będzie z ministrem SZ Titusem Corlateanem m.in. o. szczycie Partnerstwa Wschodniego, polityce bezpieczeństwa, kryzysie UE i sytuacji w Syrii.

   

  Ta tematyka zdominuje także czwartkowe konsultacje w Londynie, odbywające się w ramach cyklicznych polsko-brytyjskich spotkań w formule tzw. kwadrygi - rozmów ministrów spraw zagranicznych i obrony oraz wspólne rozmowy delegacji Polski i Wielkiej Brytanii.

   

  W spotkaniu w Londynie weźmie udział Radosław Sikorski, szef MON Tomasz Siemoniak, oraz brytyjscy ministrowie: SZ William Hague i obrony Philip Hammond.

   

  Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Michał Safianik powiedział PAP, że tematyka rozmów szefa polskiej dyplomacji zarówno w Bukareszcie, jak i w Londynie będzie zbliżona.

   

  "Podejmowane będą ważkie kwestie międzynarodowe, takie jak sytuacja na Bliskim Wschodzie, kwestia konfliktu w Syrii, ale także niepokoje w Egipcie, nadchodzący dla Polski bardzo ważny szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz grudniowa Rada Europejska poświęcona wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE" - powiedział Safianik.

  Jak podkreślił, nie zabraknie także tematów związanych z gospodarką europejską, z konkurencyjnością i kryzysem w strefie euro.

   

  Safianik poinformował, że w Rumunii ministrowie spraw zagranicznych wezmą udział w prezentacji okolicznościowej edycji znaczków pocztowych z okazji 20. rocznicy podpisania układu o przyjaznych stosunkach i współpracy między Polską a Rumunią.

   

  Jak dodał, równolegle do wizyty po raz pierwszy odbędzie się w Bukareszcie spotkanie ekspertów w ramach "polsko-rumuńskiego strategicznego partnerstwa".

   

  "To będzie sesja ekspertów z instytutów badawczych, którzy będą analizowali stosunki dwustronne i perspektywy poszerzenia współdziałania Polski i Rumunii na arenie międzynarodowej. To taka dobra nowa praktyka, aby poza konsultacjami przedstawicieli rządu spotykali się także eksperci z organizacji pozarządowych" - zaznaczył Safianik.

  Podczas czwartkowych konsultacji w Londynie ministrowie będą też dyskutować o sytuacji na Bałkanach Zachodnich i procesie integracji krajów tego regionu z UE, konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz o polityce energetycznej, w tym o łupkach i energii nuklearnej.

   

  Poruszona zostaną także kwestie bilateralne: niedawne obchody 70. rocznicy śmierci gen. Władysława Sikorskiego, perspektywa inwestycji brytyjskich w Polsce oraz problem migracji ludności.

   

  Cykliczne spotkania w formule kwadrygi zostały zapoczątkowane w Londynie w październiku 2010 r. Ostanie odbyły się w Warszawie w wrześniu ubiegłego roku.

   

  agy/ par/ jbr/

   

  Źródło: PAP


   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: