close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Po dwumiesięcznym remoncie ponownie otwarta została biblioteka Instytutu Polskiego w Wiedniu, której zbiory przeniesiono do nowo zaadaptowanych pomieszczeń - poinformował PAP Instytut.

   

  Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby biblioteki Instytutu, która odbyła się w piątek, podkreślił, że udało się zrealizować "wielkie przedsięwzięcie, dzięki któremu nasi rodacy w Wiedniu, Austrii, ale także austriaccy czytelnicy, w tym studenci slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego, będą mogli w bardzo dobrych warunkach cieszyć się pięknem polskiej literatury”.

   

  W uroczystości uczestniczyli ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski, Konsul Generalny Aleksander Korybut-Woroniecki, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, prof. Bogusław Dybaś oraz dyrektor Pierwszej Społecznej Szkoły Polskiej w Austrii Arkadiusz Rusowicz.

   

  Z okazji otwarcia nowej siedziby biblioteki w Instytucie Polskim zorganizowany został dzień otwarty. Z myślą o najmłodszych czytelnikach Instytut przygotował bogato ilustrowane publikacje dla dzieci oraz atrakcyjne warsztaty edukacyjne na temat Polski, składające się z czterech bloków tematycznych: historia i geografia Polski, polskie zwyczaje i tradycje, polska literatura dziecięca, „szybki kurs” języka polskiego dla dzieci.

   

  W warsztatach, prowadzonych w języku polskim, udział wzięli licznie uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu oraz Pierwszej Społecznej Szkoły Polskiej w Austrii. Podczas warsztatów zaprezentowana została także wystawa „Tu czy tam?", przygotowana przez Narodową Galerię Sztuki Zachęta w Warszawie, którą można było oglądać również podczas I Festiwalu Polskiej Książki dla Dzieci 12 czerwca 2016 roku w Ambasadzie RP w Wiedniu.

   

  Biblioteka Instytutu Polskiego w Wiedniu posiada bogaty księgozbiór obejmujący ponad 16 tys. woluminów. Jest to przede wszystkim beletrystyka polska, zarówno w oryginale, jak i w tłumaczeniu na język niemiecki. Obok literatury dla dorosłych, biblioteka posiada również duży zasób literatury dziecięcej i młodzieżowej, można w niej wypożyczyć płyty CD oraz DVD z polskimi filmami fabularnymi i dokumentalnymi. Dostępne są czasopisma i materiały informacyjne na temat Polski w formie folderów i broszur.

   

  Źródło: PAP

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: