close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • Norweskie wojsko wydobędzie z jeziora pod Narwikiem polskie przyczepy transportowe do moździerzy, które były wykorzystywane w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Sprzęt ma trafić do muzeum w Polsce.

  Cztery lawety do przewozu moździerzy oraz jeden pojazd na amunicję spoczywają na głębokości 5 metrów na dnie jeziora Jernvatnet.

   

  W okresie zimowym, kiedy spada poziom wody przyczepy są widoczne, ale wówczas nie jest możliwe ich przetransportowanie. Z tego powodu do próby wydobycia sprzętu ma dojść w sierpniu.

   

  "Nurkowie zejdą pod wodę i przyczepią do lawet duże balony. Ich napełnienie spowoduje, że lawety uniosą się. Następnie nasz batalion użyje łodzi i przeniesie je na zachodni kraniec jeziora" - powiedział norweskiej telewizji NRK podpułkownik Jardar Gjoer z norweskich sił zbrojnych.

   

  Norwegowie wydobędą polski sprzęt w ramach ćwiczeń; zrobią to na prośbę polskich władz.

   

  "Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem ambasadora w Oslo Stefana Czmura poprosiło stronę norweską o zbadanie możliwości wydobycia lawet i po ewentualnym sukcesie ich zwrot do Polski" - poinformował PAP Jędrzej Tomczak z wydziały polityki bezpieczeństwa MSZ.

   

  Według eksperta MSZ "przyczepy do moździerzy 220 mm są cennym zabytkiem historycznym i pamiątką po kampanii wrześniowej 1939 roku, przede wszystkim z uwagi na niewielką liczbę tych moździerzy w polskiej armii".

  W sprowadzenie lawet do Polski zaangażowane jest Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

   

  Podpułkownik Gjoer ma nadzieję, że przynajmniej jeden z polskich pojazdów pozostanie jednak w Norwegii. "To część naszej lokalnej historii" - uważa. Według niego laweta mogłaby zostać przekazana Muzeum Wojny Czerwonego Krzyża w Narwiku.

   

  Na północ Norwegii polską broń Niemcy przywieźli jako łup wojenny. Sprzęt miał służyć do obrony przed spodziewanym atakiem ze wschodu. Lawety zostały wyprodukowane dla polskiego wojska w fabryce Skody w Czechosłowacji przed II wojną światową.

   

  Daniel Zyśk

   

  zys/ kar/

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: