close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Informacje niezbędne dla osób udających się za granicę, ostrzeżenia dla podróżujących i adres najbliższej placówki dyplomatycznej zawiera przygotowana przez MSZ aplikacja na urządzenia mobilne - iPolak. Do rejestracji wyjazdu zachęcał w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna.

   

  Minister spraw zagranicznych podkreślił, że MSZ jest po to, by dbać o bezpieczeństwo Polaków zagranicą. "Staramy się, by pomoc ze strony polskich konsulatów, ambasad, dyplomatów, tych wszystkich, którzy mogą pomóc, gdy coś się stanie zagranicą, była pełna, otwarta i łatwo dostępna" - mówił na piątkowej konferencji prasowej.

   

  Zaznaczył jednak, że "państwo może dbać i pomagać, jeżeli będzie informowane", a służby konsularne, by pomóc rodakom, muszą wiedzieć, gdzie oni przebywają. Schetyna zachęcał do rejestrowania wyjazdów.

   

  Minister podkreślił, że chodzi o to, by uniknąć takich sytuacji, jakie miały miejsce, gdy doszło do trzęsienia ziemi w Nepalu. "Mieliśmy bardzo duże trudności, by dotrzeć do naszych rodaków, którzy byli w różnych miejscach, ze względu na to, że nie rejestrowali się, nie informowali o swoich wyjazdowych planach" - mówił.

   

  Schetyna nawiązał do serwisu MSZ Odyseusz, za pomocą którego Polacy planujący podróż mogą zarejestrować wyjazd do innego kraju. Według resortu spraw zagranicznych, dane zgromadzone w systemie w razie niebezpiecznych sytuacji pomagają polskim służbom konsularnym zlokalizować Polaków i szybciej udzielić im pomocy.

   

  Zlokalizować najbliższą placówkę dyplomatyczną pomoże także przygotowana przez MSZ aplikacja na urządzenia mobilne iPolak. Ponadto aplikacja zawiera m.in. ostrzeżenia dla podróżujących, listę telefonów alarmowych, opisy sytuacji w poszczególnych państwach, praktyczne informacje np. o tym, jak po danym kraju poruszać się komunikacją publiczną bądź samochodem.

   

  Aplikacja pomoże również w przygotowaniu się do podróży, zawiera informacje o tym, czy do wjazdu do danego kraju potrzebna jest wiza, czy wystarczy paszport lub dowód osobisty.

   

  Aplikacja działa także offline, urządzenie mobilne po połączeniu z internetem pobierze aktualizację informacji dotyczących np. bezpieczeństwa.

   

  W piątek zaprezentowano trzecią edycję aplikacji iPolak. Nowością są powiadomienia push, które będą wysyłane przez MSZ do wybranych grup użytkowników przebywających w miejscach, w których zaistnieją niebezpieczne sytuacje.

   

  Aplikację można pobrać ze strony internetowej www.msz.gov.pl/ipolak (PAP)

   

  mce/mok/

   

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: