close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • MSZ zdecydowała o utworzeniu funkcji ambasadora wizytującego w Mongolii. W środę sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała na to stanowisko kandydaturę Michała Łabendy.

   

  Ambasada RP w Ułan Bator została zamknięta w 1995 r., i reaktywowana w 2000 r. i ponownie zamknięta w 2009 r. Od tego czasu akredytowany w Mongolii był ambasador w Pekinie. W Ułan-Bator znajduje się Konsulat Honorowy RP.

   

  Posłowie chcieli dowiedzieć się od reprezentanta MSZ, dlaczego w Mongolii wciąż nie ma stałej ambasady i została zamiast niej wprowadzona formuła ambasadora wizytującego.

   

  "Powody zamknięcia placówki dotyczyły kilku obszarów. Obroty handlowe, relacje gospodarcze i polityczne na tle innych państw nie były aktywne. Obroty handlowe dopiero w ostatnim okresie uległy znaczącemu wzrostowi, ze względu na okrycie surowców naturalnych. Mongolia w ostatnich kilku latach odnotowuje jeden z bardziej znaczących wzrostów w regionie" - podkreślił wiceszef MSZ Konrad Pawlik.

   

  "Uznaliśmy, że w związku ze stopniowym wzrostem obrotów handlowych i intensyfikacji kontaktów politycznych nie chcemy utrzymywać akredytacji z Pekinu ambasadora RP, ale chcemy stworzyć dodatkowe stanowisko ambasadora wizytującego RP" - dodał. Ambasador wizytujący nie ma siedziby w kraju akredytacji, tylko w siedzibie MSZ i regularnie (kilka razy w roku) odwiedza kraj urzędowania.

   

  Pawlik podkreślił, że po ocenie działania ambasadora wizytującego zostanie podjęta decyzja o możliwości reaktywowania stałej ambasady w Mongolii. "Mamy nadzieję, że wkrótce ta placówka powstanie" - powiedział.

   

  Za swoje priorytetowe zadanie Łabenda uznał podniesienie relacji polsko-mongolskich do takiego poziomu, by uzasadnić decyzję o ustanowieniu ambasady.

   

  Łabenda zwrócił uwagę m.in. na intensywnie kontakty polityczne między Polską a Mongolią i liczne wizyty bilateralne. Jak podkreślił, priorytetem musi stać się gospodarka i wymiana handlowa.

   

  Jak mówił, obecnie współpraca gospodarcza między Polską a Mongolią skupia się na trzech dziedzinach: przetwórstwie spożywczym, agregatach prądotwórczych i przemyśle wydobywczym. "W każdej z tych dziedzin są możliwości dalszego rozwoju" - uważa Łabenda.

   

  Dziedzinami, w których Polska i Mongolia mogą współpracować, są także - jego zdaniem - odnawialne źródła energii i czyste technologie węglowe.

   

  Łabenda zaznaczył, że rząd mongolski zainteresowany jest ponadto polską ofertą edukacyjną. Mówił m.in. o wsparciu dla wydziału polonistyki na uniwersytecie Ułan Bator. Dodał, że interesująca może być również współpraca z Mongolią w dziedzinie paleontologii.

   

  Urodzony w 1974 r. Łabenda jest absolwentem arabistyki Kazachskiego Narodowego Uniwersytetu Państwowego im. al-Farabi. Ukończył też studia doktoranckie w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu warszawskiego.

   

  Posługuje się angielskim, niemieckim, rosyjskim, a także kazachskim, arabskim, uzbeckim i jidysz.

   

  W latach 1999-2002 pracował w departamencie Azji, Australii i Ameryki Łacińskiej MSZ. Był również m.in. sekretarzem w ambasadach RP w Taszkiencie i w Waszyngtonie.

   

  Od 2010 do 2014 r. był polskim ambasadorem w Baku.

   

  Łabenda jest żonaty i ma syna. (PAP)

   

  tgo/ ajg/ gma/

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: