close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Udział w spotkaniu rady ministerialnej OBWE oraz promocja polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ są głównymi celami rozpoczętej w środę wieczorem trzydniowej wizyty szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego w Hamburgu - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda.

   

  Jak poinformowała, jeszcze w środę wieczorem planowane jest spotkanie szefa MSZ z hamburską Polonią. Podczas pobytu w Hamburgu minister Waszczykowski ma ponadto zaplanowane spotkania dwustronne poświęcone m.in. promocji polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

   

  W piątek, ostatniego dnia wizyty, szef polskiej dyplomacji wygłosić ma wykład w Fundacji Koerbera w Hamburgu pt. "Rola Polski w Europie", poświęcony m.in. polsko-niemieckiemu pojednaniu.

   

  Tematem rozpoczynającego się w czwartek 23. posiedzenia rady zrzeszającej ministrów spraw zagranicznych krajów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ma być podsumowanie działań organizacji w minionym roku i omówienie kierunków na przyszłość. Udział w obradach wziąć ma ok. 50 szefów dyplomacji krajów OBWE. Na zaproszenie szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera do miasta, które jest największym niemieckim portem, przyjadą m.in. amerykański sekretarz stanu John Kerry i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow.

   

  Rzeczniczka MSZ zapowiedziała, że podczas spotkania w Hamburgu Polska będzie "koncentrować się na poszukiwaniu rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".

   

  Wśród priorytetowych dla naszej delegacji tematów - dodała Wajda - znajdzie się również przyszłość "kontroli zbrojeń" oraz "środków budowy zaufania" pomiędzy krajami członkowskimi OBWE, a także wzmocnienie "wymiaru ludzkiego" działań organizacji, odnoszącego się do takich kwestiach jak: wolne wybory, demokracja, prawa człowieka, poszanowanie praw mniejszości narodowych czy zwalczanie dyskryminacji i nietolerancji, w tym wobec chrześcijan.

   

  Niemcy objęły przewodnictwo OBWE 1 stycznia 2016 r., po Serbii, stawiając sobie za cel ożywienie działalności tego gremium. Organizacja angażowała się w tym okresie m.in. w próby rozwiązywania konfliktu ukraińskiego; zorganizowała m.in. Specjalną Misję Monitoringową w Donbasie, która kontroluje przestrzeganie porozumienia z Mińska przez strony konfliktu. Udział w misji bierze m.in. 40 polskich obserwatorów. Ukraina forsuje pomysł uzbrojonej misji policyjnej, jednak Berlin sceptycznie ocenia szanse tej propozycji.

   

  OBWE powstała w 1995 r. w nawiązaniu do tradycji Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z czasów zimnej wojny, której największym sukcesem było podpisanie w 1975 r. Aktu Końcowego – dokumentu powszechnie uznawanego za przełom w relacjach między Wschodem a Zachodem.

   

  Utworzona po zakończeniu zimnej wojny OBWE stawiała sobie za cel rozwój dialogu między dawnymi zimnowojennymi przeciwnikami z Zachodu i Wschodu, nie zdołała jednak zdobyć ani prestiżu, ani wpływów swojej poprzedniczki.

   

  Działalność organizacji skupiającej obecnie 57 państw z Europy, Ameryki Północnej i Azji z biegiem lat wskutek pogłębiających się ponownie różnic między Zachodem a Rosją ulegała stopniowemu paraliżowi. Od 13 lat OBWE nie zdołała uchwalić żadnej wspólnej deklaracji politycznej.

   

  Po Niemcach przewodnictwo OBWE przejmie Austria, a po niej Włochy.

   

  Źródło: PAP

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: