close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Sprawy w Turcji idą w dobrym kierunku, a relacje turecko-rosyjskie nie zacieśniają się, tylko wracają do stanu sprzed kilku miesięcy – ocenił w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski na briefingu prasowym podsumowującym jego wizytę w tym kraju.

   

  Minister Waszczykowski przebywał w Ankarze z jednodniową wizytą. Wziął tam udział w rozmowach trójstronnych z ministrami spraw zagranicznych Turcji i Rumunii oraz spotkał się z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

   

  Przed wizytą szef polskiej dyplomacji mówił, że wyjazd do Ankary to tzw. misja rozpoznawcza i że ma zamiar pytać przedstawicieli władz Turcji o to, w jakim kierunku zmierza polityka turecka, w tym m.in. wobec Rosji.

   

  Pytany przez dziennikarzy o to, w jakim kierunku w jego odczuciu idą sprawy w Turcji, minister Waszczykowski zapewnił, że już udając się do Turcji był przekonany, że "to jest dobry kierunek". "Myśmy nie kwestionowali tego, co się dzieje w Turcji. (...) Legalnie wybrany, demokratyczny prezydent i władze tureckie mają prawo, wręcz obowiązek, dbać o ład konstytucyjny, ład prawny i to czynią" - podkreślił.

   

  "Europa właśnie w tej chwili jest potrzebna Turcji, jak i Turcja Europie, (...) jesteśmy partnerami sobie wzajemnie potrzebnymi" – dodał.

   

  Pytany o relacje turecko-rosyjskie minister Waszczykowski odparł, że "te relacje się nie zacieśniają". "Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź, że to, co zrobił prezydent i władze tureckie, to jest powrót do relacji, jakie były przed kilku miesiącami i nic więcej. Nie oznacza to, że tworzy się jakiś nowy układ sił w tym regionie czy w świecie" - mówił. Jak dodał, nie oznacza to też, że relacje Turcji z Rosją mogłyby się zacieśnić w taki sposób, żeby straciły na tym stosunki Turcji z UE czy NATO.

   

  "Tak jak kiedyś, tak i dzisiaj Turcja jest przeciwna aneksji Krymu przez Rosję, tak jak kiedyś jest przeciwna konfliktowi, jaki wywołała Rosja z Ukrainą, aktywności wojskowej, nadmiernej aktywności w regionie Morza Czarnego, sprzeciwia się również zaangażowaniu rosyjskiemu w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Tak, że tutaj się nic nie zmieniło – Turcja zabiegała tylko, aby ponownie nawiązać relacje z Rosją, aby odtworzyć swoje powiązania gospodarcze, przede wszystkim naukowo-techniczne, turystyczne, czyli doprowadzić do tego poziomu, jaki był przed wielu miesiącami" - mówił szef polskiej dyplomacji.

   

  Pytany o wrażenia ze spotkania z Erdoganem odparł, że są one "pozytywne"; przypomniał, że było to już drugie w tym roku jego spotkanie z prezydentem Turcji. "Spokojny, rzeczowy, bardzo merytoryczny, potrafiący w sposób rzeczowy wyjaśnić, co się stało w lipcu" - mówił minister Waszczykowski o Erdoganie.

   

  "Nie widziałem po stronie prezydenta jakiejś zapiekłości, zaciekłości, aby doprowadzać do jakiejś zemsty i rewanżu. Po prostu chce zgodnie z prawem, prawem tureckim, wyjaśnić, co się stało i ewentualnie ukarać sprawców tego wydarzenia" - podsumował.

   

  Źródło: PAP

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: