close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Polska jest przygotowana na oba rozwiązania, również na scenariusz, w którym Wielka Brytania opusza UE - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że Polski rząd będzie namawiał innych członków UE do spokojnych reakcji, by ewentualny Brexit "nie służył do dalszej dekompozycji Unii".

   

  "Polska jest oczywiście przygotowana na oba rozwiązania. Dzisiaj jesteśmy dobrze przygotowani, by zareagować również na scenariusz, w którym Wielka Brytania opusza UE" - powiedział w poniedziałek w Radiowej Trójce minister Szymański pytany, czy rząd ma przygotowane scenariusze na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po zaplanowanym na czwartek referendum w tym kraju.

   

  "Będziemy namawiali inne państwa członkowskie do tego, aby reagować spokojnie, aby ten przypadek nie służył do dalszej dekompozycji UE. Aby w miejsce członkostwa znaleźć dla Wielkiej Brytanii inne pragmatyczna, zastępcze rozwiązania" - zadeklarował wiceminister spraw zagranicznych.

   

  Dopytywany o możliwe scenariusze ułożenia nowych relacji na linii UE-Londyn po ewentualnym Brexicie wiceszef MSZ ocenił, że jest ich, „co najmniej kilka". Według niego kluczowe będzie, jak wynik referendum zostanie zinterpretowany przez Londyn.

   

  W ocenie wiceszefa dyplomacji, jeśli takie oczekiwania Wielkiej Brytanii zostaną sformułowane, to Polska będzie wśród krajów, które w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie namawiała do zastosowania "pragmatycznych rozwiązań", które nie będą prowadziły do "dalszej dekompozycji UE".

   

  Na pytanie o możliwy wynik referendum minister Szymański zauważył, że na większe szanse zwycięstwa zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE może wskazywać liczba osób, które się zarejestrowały do udziału w tym głosowaniu, bo od poprzednich wyborów do list wyborczych dopisało się 1,5 mln osób.

   

  "To oznacza, że można się spodziewać bardzo wysokiej frekwencji, a to oznacza, że faktycznie zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE mają szanse wygrać to referendum" - ocenił minister Szymański. Jak wyjaśnił, zwykle osoby, które od samego początku są za zmianą, są lepiej widoczne w sondażach.

   

  Zastrzegł jednak, że „uroda referendum" polega na tym, że bardzo często o jego wyniku decydują osoby najmniej zdeterminowane, osoby, które czasem z drugorzędnych powodów decydują się na głosowanie. "To powoduje, że wynik tego referendum jest absolutnie nieprzewidywalny" - podkreślił wiceminister.

   

  Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się w czwartek 23 czerwca.

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: