close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Andrzeja Cieszkowskiego na ambasadora Polski w Gruzji.

   

  Cieszkowski przedstawiając swoją wizję pracy ambasadora zaznaczył, że polskie wysiłki nadal będą koncentrowane na wspieraniu procesu integracji europejskiej i euroatlantyckiej Gruzji. Z tego względu - mówił - jako ambasador będzie starał się aktywnie budować relacje z nowymi władzami w Tbilisi tak, by móc im przekazywać polskie stanowisko w tych kwestiach.

   

  Jak zaznaczył, będzie też działał na rzecz budowania intensywnych relacji politycznych pomiędzy Polską i Gruzją. Zwrócił uwagę, że dwustronny dialog między obydwoma krajami od wielu lat jest bardzo intensywny, a znaczącą rolę w jego rozwoju odegrał prezydent Lech Kaczyński, o którym pamięć w Gruzji jest bardzo żywa.

   

  Cieszkowski uważa, że także w ostatnich latach kontakty dwustronne są intensywne. Jak mówił, poza kontaktami na szczeblu prezydentów, odbyło się też około 20 spotkań na szczeblu ministerialnym. Przypomniał, że w kwietniu do Tbilisi udaje się wiceminister SZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a do Warszawy przyjedzie gruziński minister ds. integracji.

   

  "Oprócz współpracy międzyrządowej uważam za celowe rozwijanie także kontaktów międzyparlamentarnych" - powiedział kandydat na ambasadora. Według niego do zadań polskiej ambasady w Tbilisi powinno należeć także monitorowanie zaangażowania strony gruzińskiej w program Partnerstwa Wschodniego oraz w negocjacje dotyczące umowy stowarzyszeniowej i programu liberalizacji polityki wizowej.

   

  Zapewnił ponadto, że będzie działał na rzecz zwielokrotnienia obrotów handlowych pomiędzy obydwoma krajami, a przede wszystkim polskiego eksportu do Gruzji. Jak zaznaczył, jego najważniejszym zadaniem administracyjnym jako ambasadora, będzie znalezienie odpowiedniego miejsca na nową siedzibę ambasady i przeniesienie jej do budynku lepiej dostosowanego do funkcji placówki dyplomatycznej niż obecny.

   

  Andrzej Cieszkowski urodził się w 1971 r. Choszcznie (Zachodniopomorskie). Ukończył politologię na Wydziale Stosunków Międzynarodowych w Moskwie, gdzie studiował w latach 1990-1995.

   

  Z MSZ jest związany od 1998 r., kiedy w ambasadzie w Lizbonie rozpoczął pracę jako sekretarz do spraw politycznych, Unii Europejskiej i prasowych.

   

  W latach 2002-2003 pracował w Departamencie Systemu Informacji MSZ jako ekspert ds. komunikacji zewnętrznej i prasy. Następnie w latach 2003-2008 pracował w Departamencie Unii Europejskiej MSZ. Obecnie pełni funkcję pełnomocnika ministra spraw zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego.

   

  Cieszkowski został odznaczony przez prezydenta Brązowym Krzyżem Zasługi.

   

  Zna biegle angielski, rosyjski i portugalski, a komunikatywnie francuski. Jest żonaty, ma trzech synów.

   

  mzk/mok/ mag/

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: