close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Polski konsul na Islandii po sygnałach od urażonej Polonii interweniował w sprawie reklamy programu satyrycznego, w której w kontrowersyjny sposób wykorzystano wizerunek Polaka.
   

  Islandzka TV twierdzi, że kampania nie miała na celu obrażenia kogokolwiek i zapowiada publiczne przeprosiny tych, którzy poczuli się dotknięci.

   

  Na plakatach promujących program "Johnny Naz" jego bohater Erpur Eyvindarson pokazuje środkowy palec, mając na sobie biało-czerwoną koszulkę polskiej reprezentacji z godłem narodowym. W telewizyjnej reklamie tego samego programu mężczyzna ubrany także w polską koszulkę spaceruje z doklejonymi wąsami oraz plastikową reklamówką.

   

  Zarówno plakaty, które pojawiły się m.in. na przystankach komunikacji miejskiej w Reykjaviku, jak i telewizyjna reklama poruszyły islandzką Polonię. Wielu Polaków uznało kampanię za dyskryminującą, mogącą zaszkodzić wizerunkowi Polaków na Islandii.

   

  "Po sygnałach od Polaków mieszkających na Islandii podjęliśmy szybką interwencję" - powiedział PAP wicekonsul RP w Reykjaviku Michał Gierwatowski. - "Jednocześnie należy pamiętać, że reklama dotyczy programu satyrycznego, mającego swoją konwencję. Trudno mówić więc o rasizmie" - dodał.

   

  W przekazanej konsulowi odpowiedzi dyrektor programowy islandzkiej stacji telewizyjnej Skjareinn Hilmar Bjoernss oświadczył, że wykorzystanie polskiej koszulki "było zbiegiem okoliczności i absolutnie nie miało na celu obrażenia kogokolwiek". Według dyrektora w czasie sesji do kampanii reklamowej "zrobiono wiele zdjęć w różnych strojach i koszulkach, natomiast do publikacji wybrano najlepsze".

   

  Konsul Gierwatowski powiedział PAP, że w środę stacja telewizyjna zapewniła, iż opublikuje publiczne oświadczenie w tej sprawie. Ma być w nim zawarta informacja, że "nie było intencją autorów obrażanie lub dyskryminowanie polskiej społeczności zamieszkującej na Islandii i że jeżeli ktoś poczuł się dotknięty tą formą przekazu, to stacja za to serdecznie przeprasza".

   

  Premiera pierwszego odcinka nowej serii programu "Johnny Naz" ma zostać nadana w czwartek na kanale Skjareinn.

   

  Daniel Zyśk

   

  zys/ az/ kar/ mow

  /

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: