close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • „Polska jest naprawdę blisko i wiele się tam dzieje, szczególnie w gospodarce” – podkreśla chargé d‘affaires a.i. Ambasady RP w Bratysławie Piotr Samerek w specjalnym dodatku „Tak, Polska” dziennika gospodarczego „Hospodarske noviny” (z 22 czerwca 2015 r.), skierowanym do słowackich przedsiębiorców.

   

  32-stronnicowy dodatek jest aktualnym kompendium wiedzy na temat naszego kraju oraz  polsko-słowackiej współpracy gospodarczej. Polska przedstawiona jest w nim jako państwo z dynamicznie rozwijającą się infrastrukturą, oferujące dobre warunki do realizacji projektów inwestycyjnych m.in. dzięki atrakcyjnym strefom przemysłowym i rozbudowanej infrastrukturze transportowej.

  „Polska charakteryzowała się w mijających latach polityczną stabilnością a zwłaszcza bezkonkurencyjnym wzrostem gospodarczym, którego nie przerwał kryzys gospodarczy” -  zaznacza Tomasz Strażay, analityk Słowackiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej.

   

  Dodatek „Tak, Polska”, oprócz zestawu najważniejszych wskazówek dla potencjalnych słowackich inwestorów na polskim rynku, opisuje również przykłady słowackich przedsiębiorców, którzy odnieśli w Polsce sukces. Szef Słowacko-Polskiej Izby Handlowej Stanislav Kuczirek przekonuje, że „Polska jest obecnie największym rynkiem budowlanym i technologicznie-energetycznym w Europie”. Dodaje, że słowaccy przedsiębiorcy powinni się uczyć od naszych rodaków „umiejętności wzajemnego pomagania sobie w działaniach, które wzmacniają Polskę […] oraz zdrowej konkurencji i profesjonalizmu młodych przedsiębiorców”.

   

  Wśród pozytywnych przykładów udanej polsko-słowackiej współpracy wymienia Dolinę Lotniczą - transgraniczny polsko-słowacki klaster lotniczy oraz firmę IT Asseco Central Europe. „Grupę już od dawna tworzą nie tylko Słowacy i Polacy. Łączy ona wielość produktów, rozwiązań i tysiące osób z różnych części świata - Kanady, USA, Europy i Azji” – czytamy w dzienniku „Hospodarske noviny”.

   

   „Polska jest ważna nie tylko dla Słowacji, lecz dla całej Grupy Wyszehradzkiej” - wskazuje Tomasz Strażay. Jak podkreśla Piotr Samerek, na pytanie czy opłaca się prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, istnieje tylko jedna odpowiedź – „Polska, tak!”.

   

  Dodatek „Tak, Polska” został opracowany przez Ambasadę RP w Bratysławie, we współpracy z Polsko-Słowacką Izbą Handlową oraz dziennikiem „Hospodarske noviny”.

   

  Źródło: "Hospodarske noviny", 22.06.2015 r.

  http://hnporadna.hnonline.sk/investor-155/polsko-alebo-co-je-nove-u-suseda-812390#

  http://hnporadna.hnonline.sk/investor-...behnete-biznis-lahsie-nez-u-nas-813350

  http://hnporadna.hnonline.sk/investor-155/uspech-slovenskeho-developera-na-polskom-trhu-814628

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: