close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WYJAŚNIENIA I SPROSTOWANIA

 • W związku z komentarzem rzecznika KE odnośnie do wywiadu udzielonego przez ministra Witolda Waszczykowskiego dla Politico pragniemy zauważyć, że rzecznik Margaritis Schinas w żadnym momencie swojej wypowiedzi nie stwierdził, że „szef polskiego MSZ "zakłamuje" istotę sporu o praworządność między Warszawą a Brukselą”. Sformułowanie opublikowane przez redaktora Michała Wilgockiego z Gazety Wyborczej jako rzekomy cytat z wypowiedzi rzecznika Schinasa nigdy nie padło z jego ust. 
   

  "Gazeta Wyborcza" oparła nieprawdziwe sformułowanie na depeszy agencji Reuters, której tekst odzwierciedlał z kolei osobistą interpretację słów rzecznika KE, poczynioną przez redaktorów agencji. Redaktorzy użyli sformułowania „misrepresenting”, które nie pojawiło się w faktycznej wypowiedzi rzecznika Schinasa.
   

  Jednocześnie wyrażamy zdziwienie, że bezstronny urzędnik, jakim powinien być rzecznik KE, publicznie komentuje i recenzuje wypowiedzi polityka państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Taka reakcja Komisji Europejskiej potwierdza ‎jedynie opinie o politycznych przesłankach jej działań. Zgodnie z traktatami, rolą Komisji jest zachowanie bezstronnego podejścia w relacjach z państwami członkowskimi.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: