close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • OŚWIADCZENIA

 • 18 lutego 2015

  Z głębokim zaniepokojeniem przyjmujemy informacje o wycofywaniu wojsk ukraińskich z Debalcewa, które jest efektem presji wojskowej i ostrzału artyleryjskiego sił antyukraińskich.

  Wspólnie ze wspólnotą międzynarodową oczekiwaliśmy, że Porozumienia Mińskie podpisane 12 lutego br. i zaakceptowane przez wszystkie strony konfliktu oraz wspierających proces negocjatorów doprowadzą do natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni. Dążenie do zajęcia miasta przez wspierane przez stronę rosyjską siły separatystów można rozpatrywać jedynie jako otwarte naruszenie ww. porozumienia – jest to bowiem wyraźne przekroczenie faktycznej linii rozgraniczenia, o której mówił dokument. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość pokojowego uregulowania konfliktu i powstrzymania dalszej ekspansji sił separatystycznych na Ukrainie.

   

  W pełni wpisujemy się w dzisiejsze wezwania Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Działań Zewnętrznych i Polityki Bezpieczeństwa Federiki Mogherini do bezwzględnego respektowania Porozumień Mińskich oraz jak najszybszego dopuszczenia w rejon Debalcewa obserwatorów OBWE. Ufamy, że jako wspólnota międzynarodowa znajdziemy właściwy sposób odpowiedzi na poważne wyzwania, które obserwujemy na Ukrainie. Popieramy także rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą do natychmiastowego wprowadzenia w życie Porozumień Mińskich.

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik Prasowy MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: