close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • OŚWIADCZENIA

 • 19 marca 2015

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP nie uznaje podpisanej 18 marca 2015 r. przez prezydenta Federacji Rosyjskiej i de facto prezydenta Osetii Południowej tzw. umowy o sojuszu i integracji i uważa ją za nielegalną w świetle prawa międzynarodowego.

  Zawarcie powyższej umowy, podobnie jak zawarcie między Rosją i Abchazją w dniu 24 listopada 2014 r. tzw. umowy o sojuszu i strategicznym partnerstwie, podważa integralność terytorialną Gruzji oraz zobowiązania stron sześciopunktowego porozumienia Sarkozy-Medwiediew z 12 sierpnia 2008 r. wraz z trzypunktowym porozumieniem z 8 września 2008 r., jak również godzi w rozmowy genewskie oraz gruzińsko-rosyjski dialog Abaszydze-Karasin.

   

  Z niepokojem przyjęliśmy do wiadomości także informacje o rozpoczętych 5 marca 2015 r. wzmożonych ćwiczeniach wojsk rosyjskich na obszarze Osetii Południowej i Abchazji.

   

  Apelujemy o kontynuację procesu genewskiego, którego 31. runda odbywała się  w dniu podpisania  w Moskwie  ww. „umowy”, szacunek dla nienaruszalności międzynarodowo uznanych granic Gruzji  oraz pozostałych granic na obszarze b. ZSRR.

   

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik Prasowy MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: