close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DEBATA O EUROPIE

 • 29 października 2018

  – Polska dąży do tego, by Unia Europejska była silna, demokratyczna i sprawna‎ – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszej debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie.

   

  Warszawska debata wieńczy cykl konsultacji obywatelskich ws. przyszłości Europy. Przedstawiając wnioski z przebiegu konsultacji i prezentując polską wizję przyszłości integracji europejskiej szef MSZ szczególnie mocno zaakcentował znaczenie zachowania jedności Unii.

   

  – Unia Europejska stoi dziś przed wieloma wyzwaniami, z których kluczowym jest zapewnienie jedności jej państw członkowskich. Wprowadzenie w życie koncepcji Unii  Europejskiej dwóch prędkości usankcjonowałoby podział Unii i stwarzałoby ryzyko marginalizacji państw  Europy Środkowej,  Skandynawii i krajów południa strefy euro – przestrzegał szef polskiej dyplomacji.

   

  Minister Czaputowicz podkreślił, że zdecydowana większość Polaków chce być w Unii Europejskiej. Równocześnie Polacy dostrzegają, że Unia powinna być wrażliwa na problemy społeczne.  

   

  – Jestem przekonany, że zreformowana Unia Europejska ma wiele do zaoferowania swoim państwom i obywatelom, a także społeczności międzynarodowej. Polska będzie w tym dostosowywaniu się Unii do nowych wyzwań aktywnie uczestniczyć – zapewnił szef MSZ.

   

  W grudniu 2017 r. Prezydent Francji zaproponował przeprowadzenie konsultacji obywatelskich ws. przyszłości Europy. Wyniki konsultacji i propozycje obywateli zostaną podsumowane w sprawozdaniach krajowych, które będą stanowić podstawę do raportu dla szefów państw i rządów UE w grudniu 2018 r. Z kolei podczas Rady Europejskiej w Sibiu w maju 2019 r. odbędzie się dyskusja nad agendą strategiczną UE na lata 2019-2024. Ona również uwzględni wyniki konsultacji. 

   

  Polska edycja konsultacji obywatelskich była prowadzona z wykorzystaniem sieci 15 Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej i rozpoczęła się pod koniec sierpnia br. w Opolu. Przebieg konsultacji można śledzić na stronie MSZ:

  http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/debata_o_europie/ 

   

                                                                                                                            Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                                                               Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: