close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DEBATA O EUROPIE

 • 12 października 2018

  12 października w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się kolejna debata o przyszłości Unii Europejskie

  Wydarzenie odbyło się w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, w Auli prof. Kirkora. Otwarcia debaty w imieniu władz uczelni dokonała dr Katarzyna Samulska – prodziekan Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Koordynator RODM Gorzów Wielkopolski prof. nadzw. dr hab. Beata Orłowska dokonała wprowadzenia w istotę spotkania dotycząca europejskiej debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej.

   

  W pierwszej części referenci dokonali wprowadzenia w zagadnienie migracji. Prof. nadzw. dr hab. Dariusz Rymar – moderator spotkania – dokonał wprowadzenia w kontekst migracji, ich historii i obecnej sytuacji w Europie. Michał Mazur - Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych dokonał wprowadzenia w kontekst migracji w skali Europy, zwracając uwagę na jej różne wymiary. Natomiast Ewa Szoppe z Wydziału Cudzoziemców Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawiła zagadnienie wydawanych zezwoleń na pracę oraz zezwoleń na pobyt w województwie lubuskim.

   

  W drugiej części spotkania zaproszono zebranych gości i obserwatorów debaty do dyskusji i zadawania pytań.

   

  Wnioski

   

  Migracje stanowią wyzwanie dla współczesnej Europy – szczególnie te niekontrolowane. Jednak na przykładzie województwa lubuskiego obecność migrantów którzy przybywają w sposób kontrolowany i którzy uzyskują zgody na pobyt i pracę w Polsce może stanowić szansę na utrzymanie wzrostu gospodarczego.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: