close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • SZCZYT NATO W WARSZAWIE 2016

 •  

   

  Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odsłonili w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli logo szczytu NATO, który odbędzie się 8 i 9 lipca 2016 roku w Warszawie.

   

  Podczas ceremonii odsłonięcia logo minister Witold Waszczykowski powiedział, że jego symbolika sięga antycznej Nike, przez rzymską Wiktorię aż do uosobienia bohaterskiej Warszawy. – Szczyt w Warszawie jest szczególnym wydarzeniem dla Polski. Odbędzie się w mieście, które dało nazwę wojskowemu paktowi z czasów zimnej wojny ustanowionemu w 1955 roku, który na blisko cztery dekady stał się głównym przeciwnikiem Sojuszu.  Ugoszczenie NATO w Warszawie 60 lat później ma symboliczne znaczenie. To będzie pierwsze od Szczytu w Bukareszcie (2008 r.) spotkanie sojuszników w państwie wschodniej flanki NATO – mówił dzisiaj w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli szef polskiej dyplomacji.

   

  Zdjęcie grupowe ministrów spraw zagranicznych NATO podczas odsłonięcia logo w Brukseli Fot. Katarzyna Sobiecka/MSZ

   

   

  Szczyt powinien być kamieniem milowym politycznego i wojskowego dostosowania Sojuszu w dłuższej perspektywie – ocenił minister Waszczykowski. Zaapelował o solidarność, wspólną odpowiedzialność i równy poziom bezpieczeństwa dla wszystkich członków sojuszu. – Dzięki temu będziemy mogli zapisać nową kartę w naszej wspólnej historii.

  Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że syrenka znajdująca się w logo, jest obecnie symbolem wielkiego miasta, które ma ponad 600 lat.  Legenda głosi, że po tym jak została uratowana przez rybaka, uzbrojona w miecz i tarczę, stanęła gotowa do obrony miasta i jego mieszkańców. Dokładnie tak jak teraz NATO, które jest gotowe chronić Polaków.

   

  Wideo opublikowane dzięki uprzejmości NATO

   


  Sekretarz Generalny NATO wyraził też nadzieję na owocne rozmowy w Warszawie w lipcu przyszłego roku.

  8 i 9 lipca 2016 r. do Warszawy przyjadą szefowie państw i rządów, ministrowie spraw zagranicznych oraz ministrowie obrony 28 państw sojuszników NATO i krajów partnerskich. Łącznie 2,5 tysiąca delegatów, a także blisko 1500 dziennikarzy. O wyzwaniach politycznych i obronnych stojących przed Szczytem NATO w Warszawie minister Waszczykowski rozmawiał dzisiaj między innymi z amerykańskim Sekretarzem Stanu Johnem Kerrym oraz z Naczelnym Dowódcą Sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlovem.

   

      

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: