close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AZJA I PACYFIK

 • 15 maja 2017

  Premier Beata Szydło uczestniczyła 14-15 maja w międzynarodowym Forum Pasa i Szlaku w Pekinie. To spotkanie światowych przywódców państw położonych wzdłuż nowego Jedwabnego Szlaku. Poza udziałem w dyskusjach plenarnych Forum, premier odbyła spotkania dwustronne z przywódcami Turcji, Mjanmy i Indonezji.

  Prezydent Chin Xi Jinping podczas przemówienia otwierającego dwudniowy szczyt "Pasa i Szlaku", wymienił polską "Bursztynową drogę" („Bursztynowy Szlak”) jako jeden z przykładów sukcesów inicjatywy ekonomicznej. W  Forum Pasa i Szlaku w Pekinie uczestniczyło blisko 30 głów państw, szefów rządów oraz organizacji międzynarodowych zainteresowanych rozwijaniem sieci połączeń z Państwem Środka.

  Po inauguracji Forum Pasa I Szklaku szefowa polskiego rządu Beata Szydło spotkała się z  prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, który wyraził wolę podwyższenia obrotów z Polską do ok. 7-10 mld USD (obecnie ok. 5,5 mld). Prezydent Turcji wyraził duże zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju. Szefowa polskiego rządu uczestniczyła także w spotkaniu dwustronnym z Radcą Państwowym Mjanmy Aung San Suu Kyi, laureatką pokojowego Nobla i dotychczasową przywódczynią opozycji. Aung San Suu Kyi  zainteresowana była sukcesem transformacji w Polsce. Na spotkaniu poruszono tematy związane z intensyfikacją współpracy gospodarczej, zwiększeniem wymiany handlowej oraz poparciem polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. Premier Beata Szydło wzięła także udział w spotkaniu bilateralnym z prezydentem Republiki Indonezji Joko Widodo, który wyraził duże zainteresowanie polskim przemysłem stoczniowym. 15 maja premier Beata Szydło wzięła udział w dwóch sesjach plenarnych podczas Okrągłego Stołu Przywódców, występując na obu sesjach Policy Synergy for Closer Partership oraz Connectivity Cooperation for Interconnected Development.

  Flagowy projekt Państwa Środka jest kluczową koncepcją dalszego rozwoju Chin. „Pas i Szlak” (Belt and Road) to chiński program rewitalizacji Jedwabnego Szlaku oraz zacieśnienia współpracy gospodarczej i tworzenia infrastruktury w 60 państwach położonych wzdłuż niego. Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została zaprezentowana jesienią 2013 r. przez prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Polska, ze względu na swoje strategiczne położenie geograficzne, może stać się istotnym państwem na trasie szlaku z Chin do Unii Europejskiej. Obecnie częścią Nowego Jedwabnego Szlaku jest połączenie kolejowe pomiędzy Łodzią a Czengdu. Wizyta szefowej polskiego rządu realizowana była na zaproszenie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: