close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AZJA I PACYFIK

 • 18 lipca 2017

  11 i 12 lipca w Waszyngtonie odbyły się polsko-amerykańskie konsultacje polityczne na szczeblu dyrektorów. Polskiej delegacji przewodniczył dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ Michał Kołodziejski. W czasie wizyty spotkał się z przedstawicielami Departamentu Stanu USA i Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zajmującymi się problematyką Azji Wschodniej i Półwyspu Koreańskiego.

  Dyrektor DAP MSZ Michał Kołodziejski i p.o. asystent sekretarza stanu USA ds. Azji Wschodniej Susan Thornton

   

  Rozmówcami delegacji MSZ byli m.in. p.o. asystent sekretarza stanu ds. Azji Wschodniej Susan Thornton, szef Biura Spraw Koreańskich w Departamencie Stanu USA Mark Lambert, a także Allison Hooker, dyrektor ds. Korei oraz Leah Bray, dyrektor ds. Chin w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Elementem wizyty było również spotkanie z przedstawicielami think-tanku Heritage Foundation.
   
  Rozmowy poświęcone były relacjom dwustronnym Polski i USA z krajami Azji, sytuacji bezpieczeństwa w Azji Wschodniej, a także możliwościom polsko-amerykańskiej współpracy w działaniach na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w regionie, zwłaszcza na forach wielostronnych. W latach 2018-2019 Polska będzie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, co stworzy dodatkowe możliwości współpracy z partnerami zainteresowanymi sytuacją na Płw. Koreańskim.
   
  Polska ma szczególny status w kwestiach Płw. Koreańskiego, łącząc posiadanie strategicznego partnerstwa z USA i najważniejszymi państwami Azji z długą tradycją relacji dyplomatycznych z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną. Jako jeden z nielicznych krajów utrzymujemy placówki w stolicach obu państw koreańskich – w I połowie 2017 r. Polska sprawowała lokalną prezydencję Unii Europejskiej w Pjongjangu.
   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: