close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AZJA I PACYFIK

 • 21 czerwca 2017

  „Azja i Pacyfik to najdynamiczniej rozwijająca się część świata i rozwój stosunków z tym obszarem ma dla Polski kluczowe znaczenie” – powiedział wiceminister Marek Magierowski na spotkaniu z grupą ambasadorów Azji i Pacyfiku.

  Wiceminister Magierowski wskazał zarówno na znaczenie dyplomacji gospodarczej, jak i dialogu politycznego z krajami Azji i Pacyfiku. Przypomniał  wizyty ministra Waszczykowskiego w Japonii i Australii, które odbyły się w maju br. Zwrócił uwagę, że obecnie polska polityka nie może się koncentrować wyłącznie na Europie, lecz powinna być również skuteczna na arenie globalnej. Wskazał, że temu celowi ma służyć m. in. polska obecność w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i podziękował gościom za poparcie polskiej kandydatury. 

   

  Ambasadorowie zwrócili uwagę na znaczne ożywienie stosunków politycznych i gospodarczych Polski z krajami Azji i Pacyfiku w ostatnich latach. Z zadowoleniem podkreślili dynamiczny rozwój wymiany inwestycji. Ponadto ambasadorowie wskazali na atrakcyjne perspektywy dla polskiego eksportu oraz inwestycji m.in. w coraz bardziej integrujących się gospodarczo krajach ASEAN.

   

  W spotkaniu udział wzięło trzynastu ambasadorów krajów Azji i Pacyfiku. W Warszawie znajduje się 17 ambasad państw regionu. Polska reprezentowana jest w krajach Azji i Pacyfiku przez sieć 23 placówek –  13 ambasad, sześć konsulatów generalnych, trzy instytuty kultury oraz jedno biuro handlowe.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: