close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 19 września 2014

  Festiwal Architecture Week Praga to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń w dziedzinie architektury i urbanizmu w Europie. Jednym z głównych punktów tegorocznej ekspozycji festiwalowej, zlokalizowanej w samym sercu Zamku Praskiego na Hradczanach, jest wystawa Centrum Architektury z Warszawy „Na przykład. Nowy polski dom”.

  „Podczas poprzednich edycji festiwalu chwaliliśmy się przede wszystkim architekturą publiczną i inwestycjami w infrastrukturę kulturalną z ostatnich lat – mówi Agnieszka Kwiatkowska, zastępca dyrektora IP - w tym roku postanowiliśmy pokazać tutejszemu odbiorcy, że Polska to nie tylko ogromne i widowiskowe realizacje,  ale również nowe myślenie o codziennym życiu w domach, zaprojektowanych tak mądrze jak pięknie”.

  proj. Grzegorz Stiasny fot. Juliusz Sokolowski

  proj. Grzegorz Stiasny fot. Juliusz Sokolowski

   

  Wystawa „Na przykład. Nowy polski dom” prezentuje w świeży i nowatorski sposób „najciekawsze z najmądrzejszych” (jak piszą kuratorzy we wstępie) domów jednorodzinnych powstałych w ostatnich latach w Polsce. Projekty takich autorów jak Robert Konieczny czy Medusa Group przedstawione są w formie makiet oraz zdjęć wybitnego fotografa architektury Juliusza Sokołowskiego. W Pradze można ją zwiedzać od 15.09 do 12.10.br  w Klasztorze Św. Jerzego na Zamku Praskim. Zdaniem dyrektora festiwalu Petra Ivanova, wystawa od początku wzbudza duże zainteresowanie: „Sam jestem ciekaw, czy istnieje coś takiego jak typowy współczesny polski dom. Jestem pewien, że wystawa wywoła też dyskusję, czy można znaleźć jakieś cechy charakterystyczne dla czeskiego budownictwa” – dodaje.

   

  proj.Robert Konieczny fot. Juliusz Sokolowski

  projekt: Robert Konieczny fot. Juliusz Sokolowski

   

   

  Tematem budownictwa jednorodzinnego zajmuje się również wystawa towarzysząca festiwalowi w Galerii Instytutu Polskiego. „Na Zamku Praskim pokazujemy prace najwybitniejszych polskich architektów – wyjaśnia Agnieszka Kwiatkowska - natomiast w naszej galerii można zobaczyć, jak widzą podobne zagadnienia studenci architektury, i to nie tylko z Polski, ale także z innych państw V4 oraz Słowenii.” Wystawa „Współczesny dom wiejski oczyma młodych architektów” to wynik konkursu organizowanego przez czeskie wydawnictwo Foibos we współpracy m.in. z Politechniką Śląską w Gliwicach.  Najlepsze prace obejrzeć można w Instytucie Polskim od 10 września  do 17 października.

   

  Szczegółowe informacje na temat tegorocznego polskiego programu na Architecture Week można znaleźć na stronach www.polskyinstitut.cz oraz www.architectureweek.cz

  opr. Instytut Polski w Pradze

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: