close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • POLSKIE PRAWO JAZDY W AUSTRALII

 • Uznawalność polskich praw jazdy w Australii

   

  Władze Australii dokonały zmiany w przepisach, umożliwiającej 25-letnim lub starszym posiadaczom polskich praw jazdy ich automatyczną wymianę na australijskie. Chodzi o dokumenty odpowiadające australijskiej klasie C (samochód do 4,5 tony) i R (motocykl).

   

  Polska nie należy do grupy „recognised countries” (pełna uznawalność), jednak została włączona do nowej kategorii „experienced driver recognition”, utworzonej w 2012 roku.

   

  1 września 2012 do tej kategorii zaliczono Czechy, z dniem 1 marca 2013 także m.in. Polskę, Słowację, Słowenię, Węgry, Litwę, Łotwę, Estonię, Bułgarię, Rumunię i Cypr.


  Nowa regulacja obowiązuje we wszystkich stanach i terytoriach z wyjątkiem stanu Queensland, gdzie konieczne są wcześniejsze zmiany legislacyjne, przewidywane na połowę roku.

   

  Polscy kierowcy w wieku poniżej 25 lat nadal muszą zdawać egzamin teoretyczny i praktyczny.

   

  Ułatwienie dotyczy osób, które osiedlają się w ZA. Turyści, przebywający w Australii na podstawie 90-dniowej wizy, mogą prowadzić auto, legitymując się polskim prawem jazdy i jego poświadczonym tłumaczeniem na język angielski lub międzynarodowym prawem jazdy.

   

  Dodatkowe informacje: http://www.austroads.com.au/driver-licences/overseas-driver-licences.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: