close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PARTNERSTWO WSCHODNIE

 • 20 października 2017

  Zadaniem krajów takich jak Polska jest doprowadzenie do modernizacji i rozszerzenia programu Partnerstwa Wschodniego, aby zapewnić Gruzji i innym krajom PW perspektywę pełnego członkostwa w UE - powiedział w piątek w Tbilisi szef MSZ Witold Waszczykowski.

  Pytany na wspólnej konferencji prasowej z gruzińskim ministrem spraw zagranicznych Micheilem Dżanelidze o oczekiwania wobec listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że - jego zdaniem - program PW "powinien prowadzić do pełnego członkostwa dla Gruzji i innych krajów partnerskich w UE".


  "To nasze zadanie, krajów takich jak Polska, pełnoprawnych członków UE, by to zmienić, zmodernizować i udoskonalić program Partnerstwa, by zapewnić Gruzji i innym krajom PW perspektywę pełnego członkostwa w UE" - mówił.


  Minister Waszczykowski zastrzegł jednocześnie, że Polska nie jest naiwna i zdaje sobie sprawę, że nie ma w tej chwili klimatu dla rozszerzenia Unii, ponieważ UE - a zwłaszcza zachodnia jej część - zajęta jest swoimi problemami wewnętrznymi.


  "Musimy stale przypominać naszym przyjaciołom i sojusznikom w zachodniej części Europy, że projekt europejski - Europy zintegrowanej, demokratycznej, przemienionej i zjednoczonej - nie jest dokończony, dopóki kraje takie jak Gruzja nie są częścią UE" - dodał minister Waszczykowski.

   


  W międzyczasie - jak mówił minister - Polska dąży do udoskonalenia programu poprzez wytwarzanie coraz większej ilości połączeń - drogowych, infrastrukturalnych, komunikacyjnych - pomiędzy krajami członkowskimi UE a jej wschodnimi partnerami.


  "O tym będziemy dyskutować w przyszłym miesiącu na szczycie PW w Brukseli" - zapowiedział szef MSZ. Dodał też, że w przyszłym miesiącu ponownie odwiedzi Gruzję, tym razem w towarzystwie minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem. Szwecja wspólnie z Polską zainicjowała program Partnerstwa.


  Minister Waszczykowski wyraził ponadto nadzieję, że wszelkie wspólne problemy w dziedzinie bezpieczeństwa będą mogły być podnoszone przez Polskę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ podczas jej dwuletniej kadencji jako niestałego członka.


  Szef dyplomacji Gruzji Dżanelidze podziękował ministrowi Waszczykowskiemu za poparcie dla Partnerstwa Wschodniego i dla integracji euroatlantyckiej jego kraju. Zwrócił uwagę, że program PW pozwolił na zawarcie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu oraz liberalizację przepisów wizowych z UE.


  "Te porozumienia dają nam możliwość podjęcia dalszych kroków" - zaznaczył Dżanelidze. Zwrócił uwagę, że w okresie poprzedzającym zawarcie umów Gruzja zrealizowała liczne reformy i implementuje swoje zobowiązania. "Naszym celem nie jest tylko spełnienie wymogów PW, ale zostanie pełnoprawnymi członkami europejskiej rodziny; dlatego jednostronnie robimy więcej niż wymaga od nas umowa stowarzyszeniowa" - dodał gruziński minister.

   

  Wskazał w tym kontekście w szczególności na relacje Gruzji z UE w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, a dokładniej na walkę z przemytem ludzi, zorganizowaną przestępczością, radykalizacją, zagrożeniami hybrydowymi i cybernetycznymi. "Bierzemy udział w europejskich operacjach zarządzania kryzysowego, m.in. w Mali i Afryce Środkowej. Postrzegamy się jako istotną część europejskiej architektury bezpieczeństwa, co potwierdzone jest w zapisach kluczowego dokumentu UE dotyczącego światowego bezpieczeństwa i obrony" - mówił Dżanelidze.


  Szef dyplomacji Gruzji zauważył ponadto, że w tym roku Polska i Gruzja obchodzą dwudziestopięciolecie odnowienia stosunków dyplomatycznych.


  "Rezultaty osiągnięte przez ten okres są imponujące" - ocenił minister Dżanelidze. Wskazał w tym kontekście m.in. na rozwój relacji gospodarczych. "Poziom naszych obrotów handlowych wzrósł o 34 proc. Ale to nam nie wystarcza, mamy większy potencjał. Chcemy doprowadzić do bardziej aktywnej współpracy pomiędzy naszymi firmami" - mówił.


  Minister Dżanelidze podkreślił też znaczenie rozwoju turystyki, ułatwionego przez bezpośrednie loty pomiędzy Polską a Gruzją. "Jest ważne, że nasze relacje mają miejsce nie tylko na szczeblu rządów centralnych, ale także między samorządami lokalnymi; realizowane są liczne interesujące projekty, które zbliżają do siebie nasze społeczeństwa" - dodał.

   


  Ministrowie otworzyli też drugie posiedzenie Konferencji Tbiliskiej, której celem jest przekazywanie doświadczeń związanych z polskim procesem dostosowawczym do UE i wspomaganie Gruzji w jej zbliżaniu do struktur europejskich.


  Spotkanie z ministrem Dżanelidze rozpoczęło trzeci, ostatni dzień wizyty polskiego ministra w krajach Kaukazu Południowego. Po zakończeniu rozmów minister Waszczykowski wraz ze swoim gruzińskim odpowiednikiem wziął udział w otwarciu nowej siedziby ambasady RP w Tbilisi. Gmach - jak powiedział dziennikarzom ambasador Mariusz Maszkiewicz - będzie własnością Polski; do tej pory placówka funkcjonowała w wynajmowanych pomieszczeniach.


  Następnie szef polskiego MSZ udał się do Erywania, gdzie ma się spotkać z prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem oraz ministrem spraw zagranicznych tego kraju Edwardem Nalbandianem.


  Na początku trzydniowej wizyty na Kaukazie szef polskiej dyplomacji odwiedził Baku, gdzie spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem oraz szefem MSZ Elmarem Mammadiarowem. W czwartek w Tbilisi minister Waszczykowski rozmawiał natomiast z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim i premierem Giorgim Kwirikaszwilim oraz w towarzystwie ambasadora Maszkiewicza złożył wieńce pod popiersiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pod pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji.


  Ministrowi towarzyszy podczas wizyty delegacja składająca się z przedstawicieli resortów spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury i budownictwa, a także polskich spółek zainteresowanych ekspansją w regionie - LOT, PKP, PGZ i PWPW.


  Przed wylotem z Polski minister Waszczykowski udzielił PAP wywiadu, w którym podkreślił, że Polsce zależy na "intensyfikacji kontaktów politycznych" z Kaukazem Południowym. Jak dodał, Polska ma w tym obszarze "sporo do nadrobienia po zaniedbaniach poprzedniej ekipy rządzącej, która zerwała z kaukaskim kierunkiem dyplomacji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego".


  W trakcie wizyty dyskutowane miały być ponadto kwestie bezpieczeństwa, a także perspektywy rozwoju idei „connectivity" - rozbudowywania więzi łączących kraje PW z Unią Europejską poprzez budowę połączeń infrastrukturalnych, handlowych, energetycznych czy społecznych.


  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: