close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PARTNERSTWO WSCHODNIE

 • 20 października 2017

  Podczas wizyty w Armenii minister Witold Waszczykowski został przyjęty przez prezydenta Serża Sargsjana i ministra spraw zagranicznych Edwarda Nalbandiana.

   

  Minister Waszczykowski podczas rozmów z armeńskim prezydentem przypomniał, że Polska jest zaangażowana w proces negocjowania nowego Porozumienia Ramowego Armenii z Unią Europejską. – Oczekuję z nadzieją na podpisanie Porozumienia na marginesie Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli – mówił – Z zadowoleniem przyjmujemy również utrzymywanie przez Armenię procesu reform wewnętrznych, umacnianie demokratycznych rządów i społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwój gospodarki – dodał. Zapewnił jednocześnie, że Polska opowiada się za większą elastycznością Partnerstwa Wschodniego, tak, by przynosiło ono wymierne korzyści obywatelom.

   

  Ważnym punktem rozmów były kwestie bezpieczeństwa – dla Polski szczególnie ważne w świetle dwuletniego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szef polskiego MSZ stwierdził, że sytuacja na Kaukazie Południowym jest kluczowa nie tylko w kontekście regionalnym, ale też europejskim i światowym – Trwałe uregulowanie konfliktów zbrojnych mogą zagwarantować wyłącznie konsekwentnie prowadzone negocjacje polityczne – powiedział polski minister.

   

  Polska ma niezmienne stanowisko wobec konfliktu w Górnym Karabachu, oparte na postulacie poszanowania podstawowych zasad porządku międzynarodowego, m.in. suwerenności, integralności terytorialnej oraz nienaruszalności granic uznanych przez społeczność międzynarodową i prawa do samostanowienia – podkreślił.

   

  Minister Waszczykowski ocenił również, że istnieje ogromny niewykorzystany potencjał współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Armenią i zadeklarował gotowość do wzmacniania więzi ekonomicznych. – Polscy producenci i inwestorzy są zainteresowani zwiększeniem swojej obecności na rynku armeńskim – mówił.

   

  Wizyta w Erywaniu to ostatni punkt podróży szefa polskiego MSZ po krajach Kaukazu Południowego. Wcześniej odwiedził on Azerbejdżan i Gruzję.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: