close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

 • 8 sierpnia 2017

  W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Wenezueli.

  Zachowaj zwykłą ostrożność Ostrzegamy przed podróżą Nie podróżuj Opuść natychmiast

  W całym kraju, w szczególności w Caracas, dochodzić może do demonstracji i niepokojów społecznych.

   

  W kraju występują braki w zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby, w tym leki i szczepionki.  Odnotowuje się ciągły wzrost przestępczości. Notorycznie występują braki paliwa. Brak jest dostępu do gotówki, a systemy płatności elektronicznej często są niewydolne. 

   

  Możliwe są poważne utrudnienia telekomunikacyjne, w transporcie lądowym oraz lotniczym. Niektóre międzynarodowe linie lotnicze ograniczają połączenia z Wenezuelą, a dostępne loty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Granice lądowe z Kolumbią i Brazylią mogą być okresowo zamykane.

   

  W przypadku dalszego pogorszenia sytuacji, możliwości udzielenia pomocy konsularnej obywatelom polskim w Wenezueli mogą być ograniczone.  

   

  Osobom przebywającym w Wenezueli zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, bieżące śledzenie sytuacji, unikanie zgromadzeń publicznych i stosowanie się do zaleceń sił porządkowych. Zaleca się również zgłoszenie podróży w systemie rejestracji Odyseusz oraz o kontakt z Ambasadą RP w Caracas.

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ ostrzeżenia należy traktować wyłącznie jako rekomendację: mają one charakter informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: