close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 18 grudnia 2013

  Dzięki zaangażowaniu oraz działaniom polskiej dyplomacji do Polski wróci unikatowy karabin samopowtarzalny wz. 38 „Maroszek”. W związku z realizacją postanowień ugody zawartej przez Ambasadę RP w Waszyngtonie z Kristopherem Gąsiorem, dotychczasowym posiadaczem broni, zabytek wróci wkrótce do kraju z amerykańskiego depozytu sądowego.

  Po uzyskaniu informacji o umieszczeniu karabinu na aukcji internetowej w USA, polska dyplomacja we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaangażowała się w działania zmierzające do sprowadzenia broni do Polski. Zgodnie z warunkami porozumienia zawartego z dotychczasowym posiadaczem broni, Muzeum Historii Polski przekazało rekompensatę finansową i we współpracy z MSZ sprowadzi broń do Polski. Karabin będzie elementem ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. – Wyrażamy zadowolenie z zawarcia i realizacji postanowień ugody oraz dziękujemy wszystkim ekspertom, historykom, dziennikarzom oraz pracownikom polskich placówek muzealnych, którzy wspierali MSZ w tej sprawie – powiedział zaangażowany w pozyskanie broni podsekretarz stanu Bogusław Winid.

   

  Karabin samopowtarzalny wz. 38 „Maroszek” stanowi niezwykle wartościowy przykład przedwojennej polskiej myśli technicznej. Seryjna produkcja broni na potrzeby Wojska Polskiego rozpoczęła się w 1938 r. Konstrukcja charakteryzowała się nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. W 1939 r. po rozpoczęciu okupacji, karabiny zostały zagrabione przez wojska niemieckie. Obecnie na świecie znanych jest wyłącznie kilka egzemplarzy tej broni. W polskich zbiorach znajdował się do tej pory jeden egzemplarz – w kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: