close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 14 listopada 2017

  Program drugiej części wizyty wiceministra Magierowskiego w Argentynie obejmował m.in. rozmowy w MSZ i Ministerstwie Energii, inaugurację Polsko-Argentyńskiego Forum Gospodarczego, a także spotkania z argentyńską Polonią.

   

  Wiceminister Magierowski zainaugurował Polsko-Argentyńskie Forum Gospodarcze z udziałem przedstawicieli ośmiu polskich firm, podczas którego zrealizowano szereg spotkań B2B. Minister podkreślił, że niektóre polskie firmy takie jak LUG, Famur/Kopex czy Kross są już obecne na rynku argentyńskim, ale Polska ma o wiele więcej do zaoferowania np. w sektorze wydobywczym i energetycznym, w tym zielonych technologii. 


  Wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się także z argentyńskim wiceministrem spraw zagranicznych ds. międzynarodowych negocjacji gospodarczych Victorio Carpentierim, z którym omówił współpracę na forach globalnych (G20, OECD, WTO) oraz negocjacje umowy stowarzyszeniowej UE-Mercosur. Rozmawiał również z wiceministrem ds. górnictwa w Ministerstwie Energii Argentyny Danielem Meilánem. Wiceszef polskiego MSZ wskazał na szczególną wagę współpracy górniczej między oboma krajami z uwagi na polskie doświadczenie w tym sektorze oraz ogromny potencjał istniejący w Argentynie. Program gospodarczy zakończyło spotkanie w izbie przemysłowej Unión Industrial Argentina z udziałem przedstawicieli polskiego biznesu i instytucji wspierających ekspansję polskich firm – KUKE oraz Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.


  Wiceszef polskiej dyplomacji złożył ponadto wizytę w Polskiej Misji Katolickiej w Martín Coronado, gdzie spotkał się z polskimi misjonarzami oraz pensjonariuszami domu spokojnej starości im. św. Jana Pawła II. Wręczył także awans oficerski Antoniemu Żebrowskiemu, jednemu z ostatnich żyjących polskich bohaterów Bitwy o Anglię. Spotkał się ponadto z władzami Związku Polaków w Argentynie w siedzibie Związku w Buenos Aires, gdzie wziął udział w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. Wiceminister Magierowski podziękował Polakom za wieloletnie zaangażowanie w utrzymanie związków z Macierzą. – Dotknięcie egzemplarza ‘Głosu Polskiego’ z 1928 r. jest jak dotknięcie żywego, bijącego polskiego serca – stwierdził wiceminister, oglądając unikatowe zbiory Biblioteki im. I. Domeyki. Kolejną okazją do spotkania z argentyńską Polonią było przyjęcie z okazji Święta Narodowego w Ambasadzie RP, podczas którego zostały wręczone odznaki honorowe Ministra Spraw Zagranicznych Bene Merito. Podczas wizyty w Buenos Aires wiceszef polskiej dyplomacji uroczyście odsłonił popiersie Marii Skłodowskiej-Curie w Parque Centenario. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta Buenos Aires. Wiceminister Magierowski złożył ponadto kwiaty na grobach polskich oficerów na cmentarzu Recoleta.


  Wizytę wiceministra Magierowskiego w Argentynie zakończyło spotkanie z władzami miasta, podczas którego wiceminister został uhonorowany tytułem Honorowego Gościa Buenos Aires.

   
  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: