close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 24 listopada 2017

  – Deklaracja ze Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli to rozsądny kompromis, poparty planem konkretnych działań na rzecz dalszej integracji partnerów PW z UE – mówił minister Witold Waszczykowski w piątek w Brukseli.

   

  – Potwierdziliśmy uznanie dla europejskich aspiracji naszych partnerów i wyznaczyliśmy konkretne cele na przyszłość – podkreślił szef polskiego MSZ podczas dzisiejszego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego z Wysoką Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federicą Mogherini oraz komisarzem UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannesem Hahnem. Minister przypomniał, że Polska zawsze popierała zasadę otwartych drzwi do Unii Europejskiej i perspektywę członkostwa krajów Partnerstwa Wschodniego.
   

  Rozmowy odbyły się na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego, równolegle do spotkania głów państw i rządów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, w którym ze strony polskiej uczestniczyła premier Beata Szydło.

   


   

  Rozmowy ministrów z Federicą Mogherini i Johannesem Hahnem dotyczyły przyszłości Partnerstwa Wschodniego w perspektywie do 2020 r. i dalszej, a także reformy jego struktury. Minister Witold Waszczykowski ocenił, że należy skupić się na konsekwentnej realizacji wyznaczonych celów. - „Konieczna jest jasna wizja polityczna wzajemnej współpracy i przyjęcie bardziej przekrojowego podejścia. Musimy przeciwdziałać sprowadzeniu spotkań w ramach Partnerstwa do technicznych rozmów na temat wdrażania reform”. 
   

  Minister Witold Waszczykowski mówił też o przyszłości Partnerstwa Wschodniego w dłuższej perspektywie. Zwrócił uwagę, że po dziewięciu latach istnienia Partnerstwa udało się wypracować podstawową bazę prawną wzajemnych relacji oraz że jego przyszłość będzie opierała się na wdrażaniu przyjętych zobowiązań. – Wśród wszystkich pól współpracy sektorowej w ramach Partnerstwa musimy skupić się na tych, które przynoszą najwięcej wartości dodanej w innych dziedzinach, które przekładają się na bezpośrednie korzyści dla naszych obywateli i które są akceptowane przez wszystkie kraje Partnerstwa i UE. Moim zdaniem takie pola współpracy sektorowej, to rozbudowa wzajemnych połączeń transportowych, energetycznych, cyfrowych oraz międzyludzkich (connectivity), wsparcie młodzieży oraz wspieranie odporności krajów Partnerstwa –  dodał szef polskiej dyplomacji.

   
  Spotkanie ministrów spraw zagranicznych zostało zorganizowane z inicjatywy Wysokiej Przedstawiciel Federiki Mogherini oraz komisarza Johannesa Hahna.

   

   
  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: