close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 2 lutego 2016

  Polityka bezpieczeństwa, współpraca energetyczna, działania w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz współpraca w regionie Morza Bałtyckiego były głównymi tematami wizyty premier Beaty Szydło i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Oslo.

  Minister Witold Waszczykowski towarzyszył 2 lutego premier Beacie Szydło podczas jej pierwszej oficjalnej wizyty w Norwegii. Szefowa polskiego rządu omówiła z partnerami norweskimi perspektywy zacieśnienia relacji w zakresie energetyki oraz uczestnictwa w procesie tworzenia europejskiego rynku energetycznego, także w wymiarze regionalnym. Polskie firmy m.in. PGNiG i Lotos od wielu lat są obecne na norweskim rynku wydobywczym. Ważnym tematem wtorkowych rozmów była także sytuacja polskiej diaspory w Norwegii.

   

  Premier Norwegii Erna Solberg w trakcie spotkania przedstawiła nowoprzyjętą norweską strategię zacieśnionej współpracy z Polską, która jest znakiem dynamicznych stosunków dwustronnych w wielu obszarach i ich wagi dla norweskiej polityki.

   

  Tematem rozmów delegacji był również sojuszniczy charakter naszych relacji w ramach NATO, zbieżność celów i stanowisk w polityce bezpieczeństwa oraz współpraca naszych przemysłów zbrojeniowych. Dyskusja poświęcona była również polityce wschodniej, regionalnej, klimatycznej oraz kryzysowi migracyjnemu w Europie.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Tagi: Norwegia

  nor9

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: