close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć
 • WIADOMOŚCI

 • 27 listopada 2012

  - Na alei Unter den Linden, tuż przy Bramie Brandenburskiej stanie siedziba ambasady, która będzie dumą Polski i polskiej dyplomacji - powiedział Podsekretarz Stanu w MSZ Jerzy Pomianowski po ogłoszeniu wyników konkursu.

  Jury pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich Jerzego Grochulskiego publicznie odkodowało 39 prac które wpłynęły na konkurs i ogłosiło laureatów.

   

   

  Zwycięzcą konkursu i laureatem I nagrody została pracownia Jems Architekci sp. z o.o. II nagrodę przyznano Wolski Architekci sp. z o.o., dwa wyróżnienia otrzymali Kozień Architekci s.c. i konsorcjum Atelier Loegler sp. z o.o. - Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne sp. z o.o. Laureat pierwszej nagrody wykona m.in. projekt budowlany oraz będzie sprawować nadzór autorski przez cały czas trwania inwestycji.

   

   

  Prace rozpoczną się na początku 2013 roku, zakończą w roku 2016. Całkowity koszt inwestycji od rozbiórki do oddania pod klucz nowej siedziby to maksymalnie 160 mln złotych brutto.

   

   

  Podsumowując konkurs Podsekretarz Stanu w MSZ Jerzy Pomianowski powiedział, że na konkurs wpłynęło wiele świetnych prac, zwyciężył projekt najlepszy pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Tym samym zostały zwieńczone sukcesem starania MSZ aby w samym centrum Berlina powstał nowy, godny tego miejsca budynek ambasady.

   

  Ambasada będzie sąsiadować z Bundestagiem, Bramą Brandenburską, słynnym berlińskim Tiergarten, Uniwersytetem Humboldta.

   

   

  Prezentacja zwycięskiej pracy Jems Architekci sp. z o.o. (I nagroda) - kliknij, by zobaczyć galerię zdjęć

   

   

   

  Prezentacja pracy Wolski Architekci sp. z o.o. (II nagroda) - kliknij, by zobaczyć galerię zdjęć

   

   

   

  Prezentacja wyróznionej pracy Kozień Architekci s.c. - kliknij, by zobaczyć galerię zdjęć

   

   

   

  Prezentacja wyróżnionej pracy konsorcjum Atelier Loegler sp. z o.o. - Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne sp. z o.o. - kliknij, by zobaczyć galerię zdjęć

   

   

   

  Pozostałe projekty zgłoszone na konkurs

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: