close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 31 marca 2017

  – Polska nieustannie przypomina o roli, jaką w Sojuszu mają do odegrania Stany Zjednoczone. Cieszymy się z zapewnień strony amerykańskiej o chęci utrzymania zaangażowania USA w NATO. – powiedział minister Waszczykowski po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych 28 państw członkowskich NATO w Brukseli.

  Podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej szef polskiej dyplomacji podkreślił, że po decyzjach ze szczytów w Walii i w Warszawie, Sojusz musi rozpocząć „trzecią falę adaptacji, obejmującą konsolidację naszych dotychczasowych osiągnięć we wzmacnianiu zdolności wojskowych”. Minister wskazał na potrzebę utrzymania obecności wojskowej na flance wschodniej, zwiększania wydatków na obronę i znalezienia konstruktywnego rozwiązania w kwestii zaangażowania NATO w walce z terroryzmem.

   

   

  Dialog z Rosją powinien być wypełniony treścią i dążyć do rozwiązania pilnych kwestii, w tym agresji na Ukrainę i konieczności transparencji w sprawie działań wojskowych – stwierdził minister Waszczykowski podczas sesji poświęconej relacjom z Rosją. Szef MSZ dodał, że NATO musi mówić w sprawie Rosji jednym głosem, a dotychczasowe działania Federacji Rosyjskiej nie są właściwą odpowiedzią na ofertę dialogu podtrzymywaną przez Sojusz.

  Na spotkaniu Komisji NATO-Ukraina minister Waszczykowski podkreślił, że „polityka faktów dokonanych i pełzającej agresji stosowana przez Rosję wobec Ukrainy jest nie do zaakceptowania przez NATO”. W ocenie szefa MSZ, dialog polityczny między NATO a Ukrainą powinien odgrywać kluczową rolę.

   

   

  Przy okazji wizyty w Brukseli szef polskiej dyplomacji odbył również serię dwu- i wielostronnych spotkań, m.in. rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z Turcji i Kanady oraz wziął udział w lunchu ministrów spraw zagranicznych NATO z gościnnym udziałem szefów MSZ Szwecji i Finlandii oraz wysokiej przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini.

  Na zakończenie wizyty minister Witold Waszczykowski spotkał się ponadto z szefem dyplomacji Ukrainy Pawło Klimkinem, z którym rozmawiał także o okolicznościach ataku na konsulat RP w Łucku i zapewnieniu bezpieczeństwa polskim dyplomatom na Ukrainie.  - Ukraina deklaruje, że polskie placówki w tym kraju będą chronione przez ukraińską Gwardię Narodową – poinformował po spotkaniu szef MSZ.  - Rozmawialiśmy też o tym, jak wzmocnić nie tylko nasze obiekty dyplomatyczne i konsularne, ale również miejsca pamięci narodowej. – podsumował minister Waszczykowski.

  Dzisiejsze spotkanie w Brukseli było poświęcone wyzwaniom stojącym przed Sojuszem w kontekście adaptacji NATO do nowych zagrożeń oraz relacji z Rosją i Ukrainą. Było to ostatnie spotkanie wysokiego szczebla przed spotkaniem przywódców państw NATO 25 maja br. w Brukseli. 

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Fot. NATO
  Fot. NATO
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: