close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 21 marca 2013

  W 2014 roku będziemy obchodzić 600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Taka rocznica jest wydarzeniem wyjątkowym nie tylko w europejskiej, ale i światowej historii dyplomacji – powiedział minister Radosław Sikorski podczas uroczystości podpisania w Warszawie Deklaracji Intencji ws. obchodów 600‑lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

  Dokument został podpisany przez ministra Sikorskiego i ministra spraw zagranicznych Turcji Ahmeta Davutoğlu, który 21 marca gościł z jednodniową roboczą wizytą w Polsce. Przyjęcie tego dokumentu na szczeblu ministrów spraw zagranicznych pozwoli na sprawną koordynację przygotowań do rocznicy, która przypada na 2014 rok. MSZ już rozpoczął przygotowania do zbliżającego się jubileuszu. Jednym z elementów tych przygotowań było powołanie międzyresortowego zespołu ds. obchodów, działającego pod patronatem premiera Donalda Tuska.

   

  600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych będzie okazją do wzmocnienia współpracy z Turcją, państwem o silnej pozycji w regionie, dynamicznej gospodarce i znaczącym potencjale demograficznym. Wspólne projekty realizowane podczas jubileuszu pozwolą na umocnienie pozytywnego wizerunku Polski w Turcji.

   

  – Dzisiejsza wizyta  jest dowodem nie tylko bardzo dobrych relacji pomiędzy naszymi państwami, ale również wyrazem naszego konsekwentnego poparcia dla europejskich aspiracji Turcji – powiedział minister Sikorski. – Myślę, że kontakty dyplomatyczne między Polską a Turcją są jednymi z najdłuższych, jeśli nie najdłuższymi na świecie – stwierdził minister Ahmet Davutoğlu.

   

  Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według „Kronik” Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehment I Çelebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną. W pamięci zbiorowej Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej Ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w ewakuacji rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.

   

  Podczas spotkania ministrów omówione zostały również bieżące relacje dwustronne. Dyskusja poświęcona była także bezpieczeństwu międzynarodowemu oraz rozszerzeniu Unii Europejskiej. Ministrowie rozmawiali ponadto o sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem kwestii syryjskiej.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: