close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Ponad 4,3 mln zł przekazało do tej pory MSZ na pomoc dla dotkniętych wojną Syryjczyków - powiedziała PAP wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Pomoc jest przekazywana przez organizacje pozarządowe i ONZ. W najbliższym czasie MSZ ogłosi kolejny konkurs dla NGO-sów.

   

  Pełczyńska-Nałęcz, która w MSZ odpowiada m.in. za kwestie dotyczące współpracy rozwojowej, podkreśliła w środowej rozmowie z PAP, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych udziela pomocy Syryjczykom od samego początku konfliktu zbrojnego w tym kraju.

   

  "Dotychczas przekazaliśmy ponad 4,3 mln zł na pomoc dla uchodźców i ludzi dotkniętych kataklizmem humanitarnym w Syrii, wywołanym toczącą się tam wojną" - powiedziała wiceminister. Jak wyjaśniła, pomoc jest przekazywana z jednej strony przez organizacje pozarządowe, a z drugiej strony - przez wyspecjalizowane fundusze i agendy ONZ.

   

  "Poprzez ONZ pomagamy ludziom w samej Syrii, bo działanie tam na miejscu jest bardzo trudne, wymaga bardzo dobrych kontaktów i profesjonalnych struktur. Natomiast poprzez polskie organizacje pozarządowe MSZ pomaga syryjskim uchodźcom w Libanie i Syrii" - tłumaczyła.

   

  Jak poinformowała, w 2012 r. ministerstwo przekazało 1,7 mln zł dla dwóch polskich organizacji pozarządowych pomagających Syryjczykom - Caritas Polska oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Reszta środków - 2,6 mln zł - została przekazana poprzez agendy ONZ.

   

  Caritas Polska otrzymała od MSZ środki na projekt edukacyjny w Jordanii, którego celem było przygotowanie młodszych dzieci uchodźców z Syrii do wejścia w jordański system szkolny, a młodzieży do odnalezienia się na rynku pracy. Z kolei Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej otrzymało pieniądze na program finansowania czynszów dla syryjskich rodzin, które znalazły się w Libanie w wyniku wojny w swoim kraju.

   

  "Około 400 rodzin dzięki temu projektowi dostało to, co jest dla uchodźców najważniejsze, czyli miejsce do mieszkania" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, beneficjentami projektu były najczęściej kobiety z dziećmi.

   

  "Projekt był o tyle ciekawy, że właściwie był pozbawiony dodatkowych kosztów związanych m.in. z transportem, a chodzi przecież o to, by jak najwięcej pieniędzy trafiło bezpośrednio do rąk potrzebujących" - powiedziała. Jak dodała, mechanizm przekazywania pieniędzy był tak skonstruowany, że dawał pewność, że środki zostaną spożytkowane właśnie na ten cel.

   

  Wiceminister poinformowała ponadto, że w najbliższym czasie MSZ ogłosi kolejny konkurs na działania polskich organizacji na rzecz Syrii. Pula środków wynosi 2,5 mln zł. Jak zaznaczyła, to jak wiele środków MSZ przekaże w tym roku do agend ONZ nie zostało jeszcze ustalone.

   

  "Chcemy dać jak najwięcej pola do działania polskim organizacjom pozarządowym, które działają naprawdę świetnie, są bardzo profesjonalne. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czasem konieczne są działania wewnątrz Syrii, które są bardzo trudne i wymagają już umocowania w ONZ" - powiedziała.

   

  Według ONZ wojna domowa w Syrii pochłonęła ponad 70 tysięcy ofiar i zmusiła ok. 4 mln ludzi do opuszczenia domów. Uchodźcy uciekają przede wszystkim do sąsiednich krajów: Jordanii, Libanu, Iraku i Turcji.

   

  Konflikt wewnętrzny w Syrii trwa od dwóch lat. Rozpoczął się od pokojowych demonstracji prodemokratycznych przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada i przerodził się w krwawo tłumioną rebelię. Przedstawiciele ONZ podkreślają, że zbrodni wojennych, w tym ataków na ludność cywilną, dopuszczają się obie strony konfliktu.

   

  Zagraniczne mocarstwa nie mogą ustalić wspólnej reakcji. Rosja i szyicki Iran wspierają swojego wieloletniego sojusznika prezydenta Baszara el-Asada, a USA i sunnickie kraje Zatoki Perskiej popierają opozycję.

   

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: