close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej
 • Aktualności

  Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze.

  Polonia w WB

  Tu uzyskasz wszystkie informacje o Polonii w Wielkiej Brytanii: listę organizacji polonijnych i najnowsze informacje o ich działalności.

  Konsulat

  Sekcja prezentuje informacje o Kierownictwie i strukturze Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze. Tutaj znajdziesz też informacje o polskich placówkach w WB.

  Informacje konsularne

  Tu znajdziesz informacje konsularne, przepisy prawne, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak wystąpić o paszport.

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 marca 2014

  Informacja o głosowaniu na polskie i brytyjskie listy kandydatów na posłów Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku.

  Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 19 lutego 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, uprzejmie informujemy, że termin przeprowadzenia wyborów na polskie listy kandydatów wyznaczono na dzień 25 maja br. (niedziela) w godzinach 7.00-21.00. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o zbliżających się wyborach, a także o możliwości głosowania na brytyjskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach samorządowych.

   

  DWIE OPCJE, JEDEN GŁOS!

   

  Jeśli przebywasz w Wielkiej Brytanii i chciałbyś wziąć udział w głosowaniu na polskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego, będziesz miał szansę oddać swój głos w Manchesterze, Leeds, Gateshead, Cardiff, Spalding, Nottingham, a także na terenie okręgu konsularnego Ambasady RP w Londynie (www.londyn.msz.gov.pl) oraz Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu (www.edynburg.msz.gov.pl). Adresy lokali wyborczych zostaną podane w terminie późniejszym, nie później jednak niż w dniu 4 maja br. Podobnie jak w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP w 2011 roku, możesz również oddać swój głos drogą pocztową.

   

  Pamiętaj, że biorąc udział w wyborach na polskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego za granicą, oddajesz głos na listy kandydatów Okręgu nr 4 – właściwego dla Warszawy i 8 powiatów województwa mazowieckiego (grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego).

   

  Obywatele polscy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii, mogą alternatywnie głosować na brytyjskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Termin wyborów, połączony z wyborami samorządowymi, w których również masz prawo głosu, wyznaczono na dzień 22 maja br. (czwartek) w godzinach od 7.00 do 22.00.

   

  Pamiętaj jednak, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego możesz oddać głos tylko raz – to jest na polskie listy kandydatów w Polsce bądź w komisjach ustanowionych za granicą w dniu 25 maja br. lub na brytyjskie listy kandydatów w dniu 22 maja br.

   

  WAŻNE – ZAREJESTRUJ SIĘ!

   

  Nie zapomnij o rejestracji. Wyborcy przebywający za granicą będą mogli zgłaszać konsulowi wnioski o umieszczenie w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą do dnia 22 maja br., a także zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą do dnia 10 maja br.
  Zgłoszenia dokonuje się ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
  Wzorem lat ubiegłych uruchomiona zostanie aplikacja on-line pozwalająca na samodzielną rejestrację wyborców. Szczegółowa informacja o możliwości rejestracji zostanie podana w późniejszym terminie, po publicznym ogłoszeniu informacji o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, a także numerach i granicach obwodów głosowania.

   

  Aby zagłosować na brytyjską listę kandydatów, a także w samorządowych wyborach lokalnych należy zarejestrować się w lokalnym biurze rejestracji elektoratu (electoral register office), które zwykle umiejscowione jest w budynku władz lokalnych (city council). Termin rejestracji upływa 6 maja dla wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz 17 kwietnia dla wyborów lokalnych. Możesz dokonać rejestracji wypełniając odpowiedni formularz (przesłany do miejsca Twojego zamieszkania lub dostępny on-line), który następnie możesz odesłać do lokalnego biura rejestracji wyborców.

   

   

  ZESTAWIENIE: Głosowanie na polskie lub brytyjskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego

   

   

   

  GŁOSOWANIE NA POLSKIE LISTY KANDYDATÓW

  GŁOSOWANIE NA BRYTYJSKIE LISTY KANDYDATÓW

  Zgłoszenie do spisu wyborców

  konieczność rejestracji w obwodach głosowania za granicą

  konieczność rejestracji w lokalnym biurze wyborczym

  Końcowy termin rejestracji

  10 maja (głos. korespondencyjne)

  22 maja (głos. osobiste)

  17 kwietnia (wybory lokalne)

  6 maja (wybory do PE)

  Możliwość głosowania korespondencyjnego

  tak

  tak

  Termin głosowania

  25 maja, niedziela, g. 7.00-21.00

  22 maja, czwartek, g. 7.00-22.00

  Miejsce głosowania

  miejsce wpisu na listę wyborców (obwodowe komisje wyborcze w kraju lub za granicą)

  miejsce wpisu na listę wyborców (lokalne biuro wyborcze)

   

   

  DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

   

  Więcej informacji o oddaniu głosu na polskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Polsce i za granicą znajdziesz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: http://pkw.gov.pl/. Śledź również stronę internetową Ambasady RP w Londynie: www.londyn.msz.gov.pl .

  Informacje o wyborach na brytyjskie listy kandydatów znajdziesz m.in. tutaj: http://glosuj-vote.org/  (informacja w j. polskim), http://www.aboutmyvote.co.uk/  (informacja w j. angielskim, na tej stronie możesz ustalić adres najbliższego biura wyborczego, po wpisaniu kodu pocztowego), http://www.electoralcommission.org.uk/ (informacja w j. angielskim).

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: