close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć
 • FILMY

 • 16 listopada 2015

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina najwybitniejsze postaci z historii polskiej dyplomacji. Do osób w szczególny sposób symbolizujących etos służby zagranicznej należy bez wątpienia ambasador Edward Raczyński.

  Prezentujemy film dokumentalny poświęcony ambasadorowi RP w Wielkiej Brytanii i Prezydentowi RP na Uchodźstwie, Edwardowi Raczyńskiemu. Otwiera on cykl historyczny dedykowany dyplomatom II RP, przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Trwa realizacja kolejnych dokumentów poświęconych m.in. postaciom Tadeusza Romera, Kazimierza Papée i Kazimierza Trębickiego.

   

  19 października Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało do Pałacu w Rogalinie, rodowej siedziby Raczyńskich, replikę szpady dyplomatycznej. Pałacowe Muzeum prezentuje wiele pamiątek po Edwardzie i Rogerze Raczyńskich, m.in. oryginalny mundur dyplomatyczny. Ofiarowana przez MSZ replika szpady uzupełnia tę ekspozycję. Wydarzenie to było jednym z etapów zacieśniania kontaktów z placówkami muzealnymi, które zajmują się różnymi aspektami dokumentowania historii polskiej służby zagranicznej. Dzięki współpracy z muzeum rogalińskim udało się także zrealizować nagrania filmowe do prezentowanego właśnie filmu.

   

  Również w październiku br. imieniem Edwarda Raczyńskiego została nazwana jedną z sal Ambasady RP w Wielkiej Brytanii, placówki z którą nestor polskiej dyplomacji był tak blisko związany. W wydarzeniu udział wzięły córki wybitnego męża stanu – pani Katarzyna Raczyńska oraz pani Wiridiana Rey.

   

  Imię tego wybitnego polskiego dyplomaty nosi również jedna z sal konferencyjnych w centrali MSZ. 

   

   

   

   

  Wydział Wiedzy Historycznej BAZI

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: