close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PROFILE KRAJÓW

 • NazwaWenezuela
  Nazwa oficjalnaBoliwariańska Republika Wenezueli
  StolicaCaracas
  Walutabolivar fuerte (VEF)
  Językhiszpański
  Polska placówkaAmbasada RP w Boliwariańskiej Republice Wenezueli

   

  Wjazd i pobyt


   

  Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy wypełniają tzw. kartę migracyjną, w której należy wpisać cel pobytu w Wenezueli. Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w tym kraju bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu w chwili wjazdu wynosi sześć miesięcy. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. W przypadku pobytu w Wenezueli w celu innym niż turystyczny (praca, nauka, biznes) należy mieć wizę wydaną przez Ambasadę Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie. Przepisy nie określają obowiązkowej minimalnej kwoty pieniędzy na okres pobytu.

   

  Turystów obowiązek meldunkowy nie dotyczy. Na granicy w karcie migracyjnej należy jednak wskazać miejsce pobytu w Wenezueli (adres hotelu).

   

  Bezpieczeństwo


   

  W związku z aktualną, ciągle pogorszającą się sytuacją polityczną w Wenezueli, zaleca się obywatelom polskim przebywającym w tym kraju zachowanie szczególnej ostrożności, bieżące monitorowanie sytuacji, unikanie zgromadzeń publicznych i stosowanie się do zaleceń sił porządkowych. Możliwe jest wystąpienie utrudnień w komunikacji oraz zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby. Granica lądowa z Kolumbią i z Brazylią może być okresowo zamykana.

  W Wenezueli występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą i zorganizowaną (napady rabunkowe, porwania dla okupu, etc.). We wszystkich miejscach publicznych należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste. Stolica kraju, Caracas, jest uznawana za jedno z najniebezpieczniejszych miast Ameryki Łacińskiej. Zagrożenie przestępczością rośnie również w popularnych miejscowościach turystycznych (np. wyspa Margarita).

  Należy unikać poruszania się po mieście po zmroku. Osobom korzystającym z połączeń lotniczych z Caracas (MAIQUETIA) we wczesnych godzinach porannych lub późnym wieczorem zaleca się nocleg w hotelu w pobliżu lotniska. Należy unikać eksponowania przedmiotów  takich jak np. aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, telefony komórkowe, itp.  Większość napastników jest uzbrojona, dlatego zaleca się mieć przy sobie drobną sumę pieniędzy (np. w drugim portfelu), którą można szybko oddać w przypadku zagrożenia.

  Ze względu na liczne rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nielicencjonowanych taksówek), należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki z lotniska do Caracas. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkarskie: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych. Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku. Zaleca się korzystanie tylko z wypróbowanych i rekomendowanych agencji turystycznych.

  W Wenezueli coraz częściej zdarzają się porwania dla okupu.

   

  Ubezpieczenie


   

  Uznawane są tylko ubezpieczenia renomowanych firm międzynarodowych. Ubezpieczenia firm polskich nie są honorowane.

   

  Zdrowie


   

  Przy wjeździe na teren Wenezueli nie są wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze oraz zabezpieczenie przeciw malarii i dengue (odstraszacze komarów). Szczepienie przeciw żółtej febrze jest niezbędne w przypadku podróżujących do Wenezueli  przyjezdnych z następujących krajów Afryki:  Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kongo, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Republika Dżibuti  Gwinea Równikowa, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Kenia, Liberia, Madagaskar, Mali, Mauretania, Mozambik, Niger, Nigeria, Rwanda, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Togo, Uganda, Zjednoczona Republika Tanzanii i Zambii oraz niektórych krajów Ameryki Środkowej i Południowej:  Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana Francuska, Gujana, Panama, Peru, Surinam, Trinidad i Tobago. Szczepionkę należy przyjąć nie później niż 10 dni przed planowanym wjazdem do Wenezueli. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

  Ze względu na dość niski poziom higieny, zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce. Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Wizyta w klinice kosztuje od 40 do 150 USD, dzień pobytu w szpitalu prywatnym - 400-550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne płatne są dodatkowo.

   

  Podróżowanie po kraju


   

  Zawsze trzeba posiadać przy sobie paszport.

  Odradzamy wszelkie wyjazdy w rejon przygraniczny z Kolumbią, w szczególności do stanu Tachira

   

  Informacje dla kierowców


   

  Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązkowo miejscowe świadectwo zdrowia, które wraz z prawem jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów. Świadectwo zdrowia można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań w wyznaczonych do tego placówkach. Koszt badań to ok. 15 USD.

   

  Cło


   

  Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu:  deklaracja celna, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.

   

  Przepisy prawne


   

  Wymiany walut obcych (np. USD, EUR) można dokonywać wyłącznie w bankach lub w firmie Italcambio, uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji - jej biura znajdują się na lotnisku i w większych miastach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane). Dokonywanie wymiany walut w innych miejscach niż banki i Italcambio grozi konfiskatą waluty i (zależnie od ich wartości) grzywną pieniężną lub karą pozbawienia wolności. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania lub przewożenia narkotyków i substancji odurzających. Za jego złamanie kodeks karny przewiduje kary do 15 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Pozostałe przepisy prawne nie odbiegają od standardowych.

   

  Święta


   

  Nowy Rok, Karnawał (święto ruchome), Wielki Czwartek i Wielki Piątek (święto ruchome), 19 kwietnia - Deklaracja Niepodległości, 1 Maja - Święto Pracy, 24 czerwca - Rocznica bitwy pod Carabobo, 5 lipca - Dzień Niepodległości, 24 lipca - rocznica urodzin Simóna Bolivara, 12 października - Dzień Indiańskiego Oporu, 25 grudnia - Boże Narodzenie.   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  20 kwietnia 2015 (ostatnia aktualizacja: 17 lutego 2017)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: