close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

 • 27 grudnia 2016

  W związku z trwającymi działaniami wojennymi, aktywnością ugrupowań terrorystycznych i nieprzewidywalnym rozwojem sytuacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o utrzymującym się na całym obszarze Syrii bardzo wysokim zagrożeniu dla bezpieczeństwa i apeluje do obywateli polskich o powstrzymanie się od wszelkich podróży do tego kraju.

  Zachowaj zwykłą ostrożność Ostrzegamy przed podróżą Nie podróżuj Opuść natychmiast

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że wszystkie przejścia graniczne w Syrii – za wyjątkiem przejść na granicy z Libanem – są w aktualnych warunkach konfliktu zbrojnego zamknięte dla ruchu osobowego. Wszelkie próby nielegalnego wjazdu na terytorium Syrii grożą poważnymi konsekwencjami. W tym długotrwałym pozbawieniem wolności przez siły bezpieczeństwa bez formalnego postawienia zarzutów.

   

  Ze względów bezpieczeństwa polscy dyplomaci akredytowani w Syrii rezydują tymczasowo w Libanie. W tym kontekście możliwość udzielenia obywatelom polskim bezpośredniej pomocy konsularnej jest ograniczona.

   

  Obywatele polscy przebywający na terytorium Syrii mimo niniejszego ostrzeżenia powinni zgłosić swój pobyt w systemie rejestracji podróży Odyseusz i nawiązać kontakt z Ambasadą RP w Syrii z tymczasową siedzibą w Bejrucie (damaszek.wk.dyzurny@msz.gov.pl, konsularny telefon alarmowy +963 944 405 954).

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ ostrzeżenia należy traktować wyłącznie jako rekomendację: mają one charakter informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: