close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 19 października 2016

  18 października 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych podpisana została umowa zawarta przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej z Rządem Algierskiej Republiki Ludowo – Demokratycznej o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych.

  W imieniu Rządu RP umowę podpisała podsekretarz stanu w MSZ Joanna Wronecka, a w imieniu Rządu Algierii – ambasador tego kraju w Polsce, Salah Lebdioui.

   

  Zniesienie wiz dyplomatycznych i służbowych przyczyni się do dalszego pogłębienia bardzo dobrych i ożywionych relacji polsko-algierskich, zarówno rządowych, jak i ekonomicznych – powiedziała wiceminister Wronecka podczas ceremonii podpisania dokumentu. Wiceszefowa MSZ podkreśliła również, że Algieria jest jednym z priorytetowych partnerów Polski i Unii Europejskiej w Afryce Północnej.

   

   

   

   

  Ambasador Lebdioui zaznaczył, że „relacje między Polską a Algierią są w rozkwicie”, co jest szczególnie istotne w kontekście 55. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych przez nasze kraje przypadającej w 2017 r. Strony wyraziły też nadzieję na rychłe powołanie polsko-algierskiej Komisji Mieszanej.

   

  Po wejściu w życie umowy Polacy legitymujący się ważnymi paszportami dyplomatycznymi lub służbowymi będą zwolnieni z posiadania wizy uprawniającej do wjazdu, wyjazdu i tranzytu przez terytorium Algierii przez okres nie dłuższy niż dziewięćdziesiąt dni w okresie stu osiemdziesięciu dni od daty pierwszego wjazdu. Analogiczny przywilej otrzymają obywatele Algierii na terytorium Polski.

   

  Polska ustanowiła stosunki dyplomatyczne z Algierią w 1962 r. W 2012 r. Algieria została wpisana na listę siedmiu najbardziej perspektywicznych krajów dla rozwoju polskiego eksportu, obok Brazylii, Kanady, Kazachstanu, Meksyku, Turcji i ZEA. Algieria jest dla Polski trzecim największym partnerem handlowym wśród krajów arabskich (po ZEA i Arabii Saudyjskiej) i drugim w Afryce (po RPA).

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  fot. Karolina Siemion-Bielska/MSZ
  fot. Karolina Siemion-Bielska/MSZ
  fot. Karolina Siemion-Bielska/MSZ
  fot. Karolina Siemion-Bielska/MSZ
  fot. Karolina Siemion-Bielska/MSZ
  fot. Karolina Siemion-Bielska/MSZ
  fot. Karolina Siemion-Bielska/MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: