close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 23 lutego 2016

  - Cieszy nas to, że za kilka miesięcy Słowacja będzie prowadzić politykę UE, jako bliski sąsiad będziemy chcieli wspierać tą prezydencję. My równocześnie przejmiemy prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, więc uważam, że tutaj moglibyśmy doprowadzić do pewnej synergii polityk (…) Jest tutaj duże pole do współpracy między Warszawą a Bratysławą - powiedział minister Witold Waszczykowski z rozmowie z RTVS, słowacką telewizja publiczną.

  Oceniając ubiegłotygodniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli minister Witold Waszczykowski uznał, że nie rozwiązał on problemów – Unia Europejska nie potrafi rozstrzygnąć po pierwsze, kto jest uchodźcą, a kto jest emigrantem. Do Europy docierają dwa typy ludzi: po pierwsze są to uchodźcy, którzy rzeczywiście przychodzą z terenów objętych wojną na przykład Libia, Syria, północny Irak. Ale również do Europy przedostają się w większości ludzie, którzy szukają lepszego życia - zaznaczył szef MSZ.

   

  Zapytany o ustalone dotychczas kwoty uchodźców szef polskiej dyplomacji zapewnił, że Polska będzie „starać się wypełnić kwoty przyjęte przez poprzedni polski rząd pod warunkiem, że znajdą się ochotnicy do przyjazdu do Polski. Po drugie, będą musieli udokumentować swoją tożsamość i po trzecie, będziemy mieć absolutną pewność, że nie zagrażają bezpieczeństwu Polski. Jeśli te trzy warunki zostaną spełnione, ci ludzi będą mogli ubiegać się o pobyt w Polsce”. Przypomniał też o osobach przyjeżdżających do Polski z Ukrainy - Najczęściej są to ludzie, którzy uciekają od biedy w wyniku braku pracy i o tym mało kto wie, że Polska jest jednym z głównych celów emigracji ukraińskiej - mówił minister Waszczykowski. Szef MSZ poinformował także o programie pomocy humanitarnej uruchomionym przez Polskę w grudniu ubiegłego roku i przypomniał, że Polska zaproponowała na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych V4 w Pradze 18 lutego br. by „Grupa Wyszehradzka również podjęła taki wysiłek humanitarny i zaczęła wspomagać uchodźców znajdujących się bądź na terytorium Syrii bądź Libanu bądź Jordanii”.

   

  Mówiąc o aktualnych wyzwaniach państw Unii Europejskiej minister Waszczykowski podkreślał, że „mimo iż jesteśmy od wielu lat członkami NATO, to poziom bezpieczeństwa w naszej części Europy jest ciągle mniejszy i gorszy niż w Europie Zachodniej. W związku z tym Polska stara się, aby poziom bezpieczeństwa został wyrównany, abyśmy byli tak samo bezpieczni w naszej części Europy, jak są nasi partnerzy na zachodzie Europy. Drogą do podniesienia tego bezpieczeństwa jest stała obecność wojsk NATO na terenie flanki wschodniej”. Jak dodał, takie działanie nie będzie prowokacją Rosji, wręcz odwrotnie - Obecność instalacji obronnych, obecność wojsk obronnych na terenie flanki pokazuje determinację do obrony i odstrasza, odstrasza wszelkie zakusy, wszelkie akcje, które mogłyby doprowadzić do dalszych zmian granic bądź pomniejszenia bezpieczeństwa naszej części Europy - zaznaczył szef MSZ.

   

  Link do wywiadu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/10076/88780  

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: