close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 30 września 2014

  Wystawę „Na przykład. Nowy polski dom” można zobaczyć w ramach Festiwalu Architecture Week Praga. To jedno z największych międzynarodowych wydarzeń w dziedzinie architektury i urbanizmu w Europie. Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w Pradze.

  Jednym z głównych punktów tegorocznej ekspozycji festiwalowej, zlokalizowanej w samym sercu Zamku Praskiego na Hradczanach, jest wystawa przygotowana przez Centrum Architektury z Warszawy.

   

   - Podczas poprzednich edycji festiwalu chwaliliśmy się przede wszystkim architekturą publiczną i inwestycjami w infrastrukturę kulturalną z ostatnich lat. W tym roku postanowiliśmy pokazać, że Polska to nie tylko ogromne i widowiskowe realizacje,  ale również nowe myślenie o codziennym życiu w domach zaprojektowanych tak mądrze jak pięknie – mówi Agnieszka Kwiatkowska, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Pradze.

   

  Wystawa w Pradze prezentuje w świeży i nowatorski sposób, jak zaznaczają kuratorzy, „najciekawsze z najmądrzejszych” domów jednorodzinnych powstałych w ostatnich latach w Polsce. Projekty takich autorów jak Robert Konieczny czy Medusa Group przedstawione są w formie makiet i zdjęć autorstwa wybitnego fotografa architektury Juliusza Sokołowskiego. Ekspozycję można zwiedzać do 12 października 2014 roku w Klasztorze Św. Jerzego na Zamku Praskim.

   

  - Na Zamku Praskim pokazujemy prace najwybitniejszych polskich architektów - natomiast w Galerii Instytutu Polskiego można zobaczyć, jak widzą podobne zagadnienia studenci architektury, i to nie tylko z Polski, ale także z innych państw V4 oraz Słowenii - wyjaśnia Agnieszka Kwiatkowska. Wystawa w galerii zatytułowana jest „Współczesny dom wiejski oczyma młodych architektów”. Jest ona wynikiem konkursu zorganizowanego przez czeskie wydawnictwo Foibos we współpracy między innymi z Politechniką Śląską w Gliwicach. Najlepsze prace można obejrzeć w Instytucie Polskim do 17 października 2014 roku.

   

  Szczegółowe informacje na temat tegorocznego polskiego programu na Architecture Week można znaleźć na stronach internetowych  www.polskyinstitut.cz oraz www.architectureweek.cz.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Fot. Juliusz Sokołowski

  Projekt Grzegorza Stiasnego
  Projekt Grzegorza Stiasnego
  Projekt Roberta Koniecznego
  Projekt Roberta Koniecznego

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: