close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 19 lutego 2016

  Sekretarz Stanu w MSZ Jan Dziedziczak przebywał z dwudniową wizytą w Oslo. Podczas pobytu w norweskiej stolicy wiceszef polskiej dyplomacji otworzył nową siedzibę Wydziału Konsularnego polskiej ambasady. Przeprowadził również konsultacje z sekretarzem stanu Tore Hattrem.

  Mam nadzieję, że nowa siedziba Wydziału Konsularnego będzie dobrze służyć Polakom mieszkającym w Norwegii – mówił wiceminister Dziedziczak podczas uroczystości.

   

   

  Wiceszef MSZ w ambasadzie RP spotkał się także z przedstawicielami norweskiej Polonii. Wiceminister Dziedziczak mówił m.in. o działaniach resortu dyplomacji na rzecz nauczania języka polskiego. Przedstawił ponadto założenia „Programu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą”, który został w ubiegłym roku przyjęty przez Radę Ministrów. – Polonia jest przez MSZ i cały polski rząd traktowana jako ważny partner – zapewnił.

   

  W uroczystości otwarcia nowej siedziby Wydziału Konsularnego wziął udział sekretarz stanu norweskiego MSZ Tore Hattrem.  Ministrowie Jan Dziedziczak i Tore Hattrem odbyli konsultacje dwustronne. Rozmawiali o współpracy polsko-norweskiej oraz kwestiach bezpieczeństwa, w tym sytuacji we wschodniej Ukrainie i lipcowym szczycie NATO w Warszawie. Dyskusja poświęcona była także kryzysowi migracyjnemu. Wiceminister Jan Dziedziczak przedstawił również rządowe plany współpracy z norweską Polonią i nauczania języka polskiego.  Poruszył też kwestie dotyczące zatrudniania i świadczeń socjalnych oraz adaptację Polaków do norweskich warunków rynku pracy oraz sprawy związane ze sprawowaniem opieki nad małoletnimi obywatelami polskimi przez norweskie służby socjalne.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: