close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 24 marca 2016

  Sekretarz Stanu Jan Dziedziczak przebywał z dwudniową wizytą w Gruzji. Wiceministrowi w wizycie towarzyszyła poseł Małgorzata Gosiewska – Przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej oraz dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki.

  Podczas spotkań z szefem gruzińskiej dyplomacji Michaiłem Dżanelidze oraz I wiceministrem Spraw Zagranicznych Davidem Zalkaliani wiceminister Jan Dziedziczak podkreślił, że Polska niezmiennie uznaje integralność terytorialną i suwerenność Gruzji oraz będzie aktywnie działać na rzecz jej integracji z UE i NATO. Zgodzono się, że służyć będzie temu współpraca bilateralna, w tym mechanizm w ramach tzw. Konferencji Tbiliskiej oraz współpraca międzyparlamentarna. Sytuacja wewnętrzna w Gruzji w kontekście jesiennych wyborów parlamentarnych była przedmiotem rozmowy wiceministra Dziedziczaka oraz poseł Małgorzaty Gosiewskiej z gruzińską Grupą Przyjaźni z Parlamentem RP oraz z przedstawicielami gruzińskiej opozycji.

   

   

  W Tbilisi wiceminister Jan Dziedziczak wziął udział w uroczystym posiedzeniu Rady Miasta, podczas którego radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego jednej z alej. W Tbilisi polska delegacja odwiedziła kościół św. Piotra i Pawła, Państwowy Uniwersytet Ilii, gdzie spotkała się z rektorem i studentami języka polskiego oraz wspierane w ramach programu „Polska Pomoc” Centrum dla niepełnosprawnych prowadzone przez oo. Kamilianów. Wiceminister Jan Dziedziczak oraz poseł Małgorzata Gosiewska złożyli wraz z delegacją MSZ i UW wiązanki kwiatów pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas spotkania w ambasadzie RP z miejscową Polonią wiceminister Jan Dziedziczak wręczył Przewodniczącej Związku „Polonia” profesor Marii Filinie odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

   

  Polska delegacja odwiedziła również Gori. W trakcie pobytu w tym mieście członkowie delegacji spotkali się m.in. z gubernatorem regionu Szida-Kartli, metropolitą Gori i Ateni oraz odwiedzili biuro terenowe Misji Monitorującej UE w Gruzji (EUMM). W obecności wiceministra Dziedziczaka i polskiej delegacji w Centrum Uniwersytetu Warszawskiego na Uniwersytecie w Gori podpisano umowę o współpracy z UW, która otwiera nowe możliwości dla kształcenia gruzińskich studentów w Polsce.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: