close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 27 stycznia 2016

  – Polska z zainteresowaniem śledzi wysiłki Unii Afrykańskiej na rzecz pokojowego rozwiązywania konfliktów na kontynencie – powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka podczas spotkania z przewodniczącą Komisji Unii Afrykańskiej Nkosazaną Dlamini-Zumą.

  Spotkanie z przewodniczącą Dlamini-Zumą było poświęcone wyzwaniom, przed jakimi stoi Unia Afrykańska w obliczu wielu konfliktów m.in. w Burundi, Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej. – Zachęcamy Unię Afrykańską do kontynuacji działań w dziedzinie promocji dobrego zarządzania, poszanowania praw człowieka oraz na rzecz zapewnienia młodym ludziom lepszego startu poprzez tworzenie miejsc pracy w krajach ich pochodzenia – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji.

   

  Do spotkania z przewodniczącą Komisji Unii Afrykańskiej doszło ostatniego dnia wizyty w Etiopii wiceminister Joanny Wroneckiej, odpowiadającej w MSZ za relacje z Afryką i Bliskim Wschodem oraz współpracę rozwojową. Wcześniej Joanna Wronecka spotkała się m.in z szefem MSZ Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii Tedrosem Adhanomem. – Polsko-etiopska współpraca w ostatnich latach uległa zacieśnieniu i cieszy nas obecność polskich firm w Etiopii – powiedziała wiceminister Wronecka podczas rozmowy z ministrem Adhanomem. – To dopiero początek i zarówno w Etiopii, jak i w całej Afryce, tkwi ogromny potencjał, który należy wykorzystać dla obustronnych korzyści – dodała.

   

  W trakcie dwudniowej wizyty wiceminister Joanna Wronecka wzięła ponadto udział w otwarciu posiedzenia Rady Wykonawczej Unii Afrykańskiej, a także odbyła spotkania dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Ghany, Gambii, Sierra Leone, Lesotho, Algierii, Demokratycznej Republiki Konga, Burundi i Beninu. Szczególnie owocne było spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Algierii Ramtanem Lamamrą w kontekście algierskich doświadczeń w zwalczaniu terroryzmu oraz zaangażowania tego kraju w pokojowe rozwiązywanie konfliktów, w tym ostatnio na rzecz wypracowania porozumienia w sprawie utworzenia rządu w Libii. Z kolei w trakcie spotkania z ministrem spraw zagranicznych Demokratycznej Republiki Konga Raymondem Tshibandą omówiona została aktualna sytuacja polityczna w tym kraju. Minister Tshibanda zwrócił uwagę m.in. na pozytywne zmiany zachodzące w kongijskiej gospodarce.

   

  Wizyta wiceszefowej MSZ w Etiopii miała na celu wzmocnienie politycznych oraz gospodarczych relacji dwustronnych z krajami afrykańskimi. Stanowiła również ważny element kampanii promocyjnej polskiej kandydatury do członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w latach 2018 - 2019.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: