close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 21 stycznia 2016

  -Mamy wspólne zdanie na temat zagrożeń, jakie płyną dla NATO i dla naszego regionu. Mamy także wspólne zdanie, jak tym zagrożeniom się przeciwstawiać - powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu w czwartek z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem w Warszawie.

  - Wizyta ministra Steinmeiera w Polsce jest kolejnym dowodem, że stosunki polsko-niemieckie są dobre, oparte na bardzo solidnych fundamentach - powiedział minister Waszczykowski. Podczas spotkania w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec omówili  bieżące zagadnienia z zakresu polityki wschodniej i bezpieczeństwa, także sprawy europejskie. Tematem rozmów były również relacje dwustronne, w tym organizowane wspólnie przez oba ministerstwa wydarzenia w ramach 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy - Mam nadzieję, że ten Traktat będzie kontynuowany. W tym roku podsumujemy funkcjonowanie tych 25 lat, jak również uzupełnimy ten traktat o następne elementy, które można zawsze poprawić- podkreślił szef polskiej dyplomacji.

   

  Szczególną uwagę ministrowie zwrócili na wyzwania, przed którymi stoi obecnie UE, w tym kryzys migracyjny - Mamy do czynienia jednocześnie aż z trzema kryzysami, którym musimy stawić czoła: są to kryzys finansowo-gospodarczy, jest to trudna obecna debata z Wielką Brytanią oraz oczywiście kryzys, czy też ruch migracyjny, który nas w Europie, a szczególnie w Niemczech, dotyka - powiedział minister Steinmeier. - W moim przekonaniu musimy znaleźć rozwiązania w duchu solidarności europejskiej - dodał szef niemieckiej dyplomacji. - Każdy, kto może udowodnić, że jest uchodźcą, ma potwierdzoną tożsamość i może wykazać, że nie będzie stanowić zagrożenia dla państwa przyjmującego, jak również będzie chciał dobrowolnie przesiedlić się do Polski, może aplikować o status uchodźcy w Polsce – zaznaczył minister Witold Waszczykowski.

   

  Minister Waszczykowski wskazał również na znaczenie zbliżającego się Szczytu NATO w Warszawie, którego rezultatem winny być decyzje wzmacniające bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO. - Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie nieustannie się zmienia, w związku z tym również nasze podejście do tego, jak zapewnić bezpieczeństwo wschodniej flance NATO w tym największemu krajowi na tej wschodniej flance, czyli Polsce, ulega modyfikacji- powiedział szef polskiego MSZ. - Rozmawiamy w tych dniach i najbliższym tygodniach i miesiącach, na temat charakteru tej obecności i mam nadzieję, że do szczytu lipcowego w Warszawie wszystkie wątpliwości i szczegóły, często tylko techniczne, zostaną wyjaśnione i status bezpieczeństwa całej wschodniej flanki zostanie wyrównany do statusu bezpieczeństwa pozostałych członków Sojuszu- dodał minister Waszczykowski odnosząc się do kwestii obecności wojsk sojuszniczych w Polsce.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: