close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 21 września 2017

  Wiceminister Marek Magierowski spotkał się dzisiaj z wiceprzewodniczącym parlamentu Iranu Alim Mottaharim oraz delegacją Islamskiego Zgromadzenia Konsultacyjnego.

   

   

   

  – W 2017 r. przypada 75. rocznica przybycia do Iranu ponad 120 tysięcy Polaków w czasie II wojny światowej, którzy w 1942 r. znaleźli schronienie w Iranie. Pomoc udzielona im przez Iran i Irańczyków stanowi wyjątkowy rozdział wspólnej historii – przypomniał przy okazji rozmowy z irańskim gościem wiceszef polskiej dyplomacji. Podkreślił przy tym znaczenie, jakie w relacjach bilateralnych odgrywają coraz intensywniejsze kontakty pomiędzy parlamentami obu państw.


  W trakcie spotkania omówiono tematy z zakresu relacji dwustronnych, szczególnie w kontekście planów wzrostu polsko-irańskiej współpracy gospodarczo-handlowej. - Liczymy na pełne włączenie Iranu w krwiobieg światowej współpracy gospodarczej – zaznaczył przy tym wiceminister Marek Magierowski.


  Wśród istotnych punktów rozmowy znalazła się także bieżąca sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu oraz realizacja porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego.


  Wiceminister Magierowski podniósł również temat konieczności otwarcia Delegatury Unii Europejskiej w Teheranie, potwierdzając poparcie Polski w tej sprawie. W kwestii współpracy naukowo-kulturalnej wiceszef polskiej dyplomacji zaapelował o wsparcie irańskich władz w otwarciu lektoratu języka polskiego na Uniwersytecie Teherańskim.

   

   

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: