close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 20 marca 2017

  – Dziękuję szkockiemu społeczeństwu za serdeczne przyjęcie i opiekę nad naszymi rodakami. Dotyczy to zarówno emigracji polskiej po II wojnie światowej, jak i tysięcy Polaków, którzy przybyli do Szkocji po akcesji Polski ‎ do UE w 2004 r. Zagwarantowanie praw naszym obywatelom jest priorytetem rządu – powiedział wiceminister Marek Ziółkowski podczas poniedziałkowego spotkania z Alasdairem Allanem, ministrem do spraw pomocy rozwojowej i Europy w regionalnym rządzie szkockim.

  Podczas spotkania podsekretarz stanu w MSZ podkreślił dynamikę kontaktów polsko-brytyjskich w ostatnim roku. Zwrócił uwagę na nowe mechanizmy współpracy takie jak Konsultacje Międzyrządowe, których I runda odbyła się w Londynie 28 listopada 2016 r. oraz Forum Belwederskie, skupiające środowiska pozarządowe i opiniotwórcze.
   

   

   

  Minister Alasdair Allan zaznaczył, że obecność wielotysięcznej społeczności Polaków jest dobrze postrzegana przez szkockie społeczeństwo i korzystnie wpływa na gospodarkę i rozwój społeczno-kulturalny Szkocji. – Szkocję i Polskę łączą wielowiekowe więzy przyjaźni. W XVII wielu Szkoci chętnie osiedlali się w Polsce przyczyniając się do rozwoju polskich miast. Obecnie ogromnie cenimy sobie wkład obywateli polskich w rozwój społeczno-gospodarczy Szkocji – zaznaczył minister Allan.

   

  Rozmowa dotyczyła również perspektyw rozwoju współpracy międzyregionalnej w takich dziedzinach jak kultura, edukacja, gospodarka, współpraca miast i regionów oraz wymiany młodzieżowej.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: