close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 20 sierpnia 2014

  Dyplomaci, naukowcy i dziennikarze z Polski, Chin i innych krajów, spotkali się 20 sierpnia w Ambasadzie RP w Pekinie, by podsumować udaną misję umieszczenia polskiego satelity naukowego „Heweliusz” na orbicie okołoziemskiej przez rakietę „Long March 4B”.

  - Wydarzenie to stanowi świetny element upamiętnienia przypadających w 2014 roku obchodów 65. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską - zaznaczył Krzysztof Dobrowolski, charge d`affaires Ambasady RP w Pekinie. Myślę, że słynny astronom byłby z tego faktu szczerze zadowolony - dodał odnosząc się do zawieszonego na ścianie Sali Kopernikańskiej portretu Mikołaja Kopernika.

   

  Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli naukowcy-konstruktorzy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, a także przedstawiciele producenta rakiety - China Great Wall Industry Corporation (CGWIC) oraz Chińskiej Agencji Kosmicznej (CAK).

   

  Fot. China Great Wall Industry Corporation

   

   

  - Już na samym początku oferta chińskiego partnera była na tyle wyczerpująca, że szybko podjęliśmy decyzję o współpracy – mówił prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN.

   

  Chęć kontynuowania współpracy z naukowcami z Polski wyraził podczas spotkania prezydent CGWIC Yin Liming, a zastępca dyrektora generalnego Chińskiej Agencji Kosmicznej Li Guoping mówił o planach podjęcia wspólnych działań ze swoim odpowiednikiem znad Wisły - Polską Agencją Kosmiczną.

   

  Wystrzelenie satelity „Heweliusz” i wszystkie wydarzenia towarzyszące mu to w dużej mierze dopełnienie kontaktów Centrum Badań Kosmicznych PAN z chińskimi partnerami, wspieranych przez Ambasadę RP w Pekinie. Pomysł wystrzelenia rakiety z Chin powstał w 2013 roku, wtedy też po raz pierwszy naukowcy z CBK spotkali się ze stroną chińską.

   

  Dzięki polsko-chińskiej współpracy 19 sierpnia 2014 roku o 5:15:00 "Heweliusz" został wystrzelony w kosmos z wyrzutnika skonstruowanego przez inżynierów z CBK, nazwanego na cześć chińskich partnerów Dragon (po chińsku Long), jako symbol powodzenia i niezawodności. Rakieta Long March-4B wyniosła satelitę naukowego BRITE-PL "Heweliusz” na orbitę okołoziemską. W przestrzeń kosmiczną został on wystrzelony z kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center, 600 km na południowy zachód od stolicy Chin. "Heweliusz" rozpoczął już nadawanie z orbity.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Heweliusz CBK
  Heweliusz
  Spotkanie w Ambasadzie RP w Pekinie
  Spotkanie w Ambasadzie RP w Pekinie 2
  Charges d'affaires Krzysztof Dobrowolski
  Spotkanie w Ambasadzie RP w Pekinie 3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: