close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 17 marca 2016

  Podsekretarz Stanu w MSZ Marek Ziółkowski spotkał się dziś z ambasadorem Martinem Sajdikiem, Specjalnym Przedstawicielem Przewodniczącego OBWE ds. Ukrainy i głównym negocjatorem z ramienia Organizacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej ds. rozwiązania kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Naczelnym tematem rozmów były możliwości rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

  W spotkaniu uczestniczyli również eksperci ministerstwa, Kancelarii Prezydenta i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas rozmów poruszono najbardziej istotne kwestie dotyczące obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Donbasie oraz perspektywy trwałego rozwiązania konfliktu. Ambasador Sajdik przedstawił stan negocjacji, a za najważniejsze wyzwanie w obecnej sytuacji uznał wypracowanie zasad wyborów lokalnych w Donbasie, sposobu zapewnienia ich bezpieczeństwa oraz stabilności po wyborach. Podkreślił przy tym odpowiedzialność całej społeczności międzynarodowej za poszukiwanie rozwiązań.

   

   

  Wiceminister Ziółkowski zwrócił z kolei uwagę na konieczność pełnego wdrożenia „porozumień mińskich” dotyczących sfery bezpieczeństwa. – Prawdopodobnie w momencie odzyskania przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosją, zakończenie walk byłoby kwestią dni – ocenił.

   

  Wiceszef MSZ wyraził także zaniepokojenie sytuacją humanitarną na terenach pozostających poza kontrolą władz w Kijowie. Przywołał przy tym alarmujące dane zawarte w ostatnim raporcie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. – Ponad 2,7 mln ludzi żyje w warunkach niepewności jutra i bezprawia, ponad 1,5 mln zarejestrowało się jako wewnętrzni uchodźcy, a los wielu osób wciąż jest nieznany. Ten konflikt musi zostać rozwiązany, a nie zamrożony – stwierdził wiceszef MSZ. Wyraźnie zaznaczył również, że nie należy w tym kontekście zapominać o Krymie i podkreślił niepodważalność zasady integralności terytorialnej.

   

  Podczas swojej dwudniowej wizyty w Warszawie ambasador Sajdik przeprowadził także rozmowy w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w Warszawie (ODiHR) oraz w Ośrodku Studiów Wschodnich.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: