close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 25 marca 2016

  Piątkowa rozmowa z szefem polskiej dyplomacji poświęcona była niekontrolowanej fali imigrantów, zamachom terrorystycznym w Belgii oraz przygotowaniom do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego i Światowych Dni Młodzieży.

  Minister Witold Waszczykowski zwrócił uwagę, że nowa fala imigracji do Europy wykorzystywana jest jako kanał przerzutowy dla osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną. Przypomniał, że w Niemczech spod kontroli służb zniknęło już ok. 150 tys. imigrantów, w tym kilka tysięcy dzieci. Oświadczył, iż Polska zgodnie z prawem międzynarodowym jest gotowa zaakceptować legalnych uchodźców. - Jeśli pojawią się uchodźcy, którzy zadeklarują chęć pobytu w Polsce i udowodnią swoją tożsamość, zostaną zweryfikowani przez służby, to mają prawo aplikować o prawo do pobytu w Polsce – powiedział minister Waszczykowski.


  W odpowiedzi na pytanie o ocenę reakcji Europy na ostatnie zamachy w Brukseli szef MSZ stwierdził, że „gesty solidarności z ofiarami są ludzkie i potrzebne”, jednak bez konkretnych działań służb zapewniających bezpieczeństwo pozostają puste. - Europę stać na to, by identyfikować tych, którzy mogą stanowić zagrożenie – powiedział. Szczególnie ważne jest, by w tzw. hot spotach (centrach recepcyjnych dla imigrantów) odpowiednio definiować status docierających tam osób.

   

   

   

  Minister Waszczykowski zapewnił, że polskie służby intensywnie przygotowują się na przyjęcie pielgrzymów, którzy przybędą do Polski na Światowe Dni Młodzieży w lipcu. Będą oni identyfikowani na podstawie wiz. - Polityka wizowa będzie utrzymana. Polityka bezwizowa jest tylko dla krajów strefy Schengen – mówił minister. Dodał, że przypadający na początku lipca szczyt NATO w Warszawie będzie dla polskich służb ostatecznym sprawdzianem stanu przegotowań do Światowych Dni Młodzieży.


  Źródło: #dziejesienazywo Wp.pl

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: